Su sorunu, uluslararası Hukuk ve Türkiye
Water issue, international Law and Turkey
- Tez No: 73781
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ İHSAN BAĞIŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Uluslararası İlişkiler, Law, International Relations
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
ÖZET Birden fazla ülke tarafından kullanılan akarsulardan ulaşım dışı amaçlarla yararlanma konusu 19. yüzyılın sonundan bu yana uyuşmazlıklara konu olmuştur. Bu akarsulara ilişkin çözüm yaklaşımları da uluslararası uygulamalarla ve uluslararası hukukla birlikte değişmiştir. Nihayet özellikle yüzyılın son çeyreğinde suyun artan stratejik önemiyle orantılı biçimde uluslararası ortamın ve buna bağlı olarak Birleşmiş Milletlerin, eşzamanlı olarak da Türkiye'nin gündeminde belirleyici yerini almıştır. Bu çalışmada; birden çok devleti ilgilendiren akarsuların ulaşım dışı amaçlarla kullanımıyla ilgili sorunların nedenleri, mevcut çözümler, Türkiye'nin sınıraşan / sınır oluşturan akarsuları ve birden çok devletçe kullanılan akarsularla ilgili uluslararası hukuk gelişmeleri incelenmiş, Türkiye'nin uluslararası politikasında son yıllardaki belirleyici etkisi nedeniyle, Fırat ve Dicle akarsularına ilişkin sorunlarla, bu sorunların, Fırat - Dicle havzasında faaliyetleri süren Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP) ile de bağlantılı olarak, uluslararası hukuk boyutu ortaya konulmaya çalışılmıştır. Ayrıca, Türkiye'nin“hayati”projelerinden birisi olan Güneydoğu Anadolu Projesi'nin bölge ülkeleri açısından önemi vurgulanmıştır. Sonuç olarak; uluslararası hukukun bu gün geldiği aşamada Türkiye'yi çözüme zorlayamayacağı, sorunu uluslararası hukukun yalnız başına değil uluslararası politika ile birlikte çözeceği, bunun için de uygun bir siyasal ortam oluşturulması için Türkiye'nin çabaları belirtilerek, oluşturulması gereken“su politikası”na dönük öneriler ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT The utilization of rivers without purpose of navigation by more than one country has been the core of conflicts since the end of the 19 th century. Approaches to the resolution regarding to these rivers have changed along with international practices and international law. Commensurate with increasing strategic importance of water in the last quarter of the century, this subject has taken its distinctive place in the international arena and, consequently, on the agenda of the United Nations and of Turkey simultaneously. This study attempts to highligt the reasons and current resolutions for the problems concerning the use of rivers by more than one country. The recent developments in the international law concerning Turkey's transboundary / border - forming rivers have been elaborated upon. Due to the effective role of Turkey in international politics, an attempt has been made to reveal the problems related to Euphrates and Tigris. Accordingly, the effects of these problems upon Southeastern Anatolian Project (GAP) and its dimension of international law have been analyzed. Moreover, Southeastern Anatolian Project, one of the vital projects of Turkey, and its importance for the immediate countries have been emphasized. In this thesis, it has been concluded that the international law, within its current status, can not force Turkey to solve the problem, that the international law alone is not able to provide a resolution, and that the assistance of international politics is necessary for a resolution. Besides, Turkey's efforts in order to establish a convenient political arena have been determined and suggestions for a necessary“water policy”have been proposed.