Siyasal sistemler ve halkla ilişkiler
Political systems and public relations
  1. Tez No: 73782
  2. Yazar: NURULLAH TERKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURETTİN GÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Siyasal Bilimler, Public Relations, Political Science
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
ÖZET Bu çalışma siyasal sistemlerdeki halkla ilişkilerin incelenmesine yönelik yapılmıştır. Çalışmanın amacı siyasal sistemin yapısından etkilenen halkla ilişkilerin bugünkü anlamı ile hangi siyasal sistemde bulunabileceğinin belirlenmesidir. Bu çalışmada halkla ilişkilerin bugünkü anlamı ile (örgüt ve kamuları arasındaki karşılıklı iletişime dayalı) demokratik sistemlerde bulunabileceği tespit edilmiştir. Demokratik sistemin iknaya dayalı bir onaya dayanması ve demokrasinin bilgili vatandaş koşulu ile halkla ilişkilerin karşılıklı kabul ve kamuoyuna bilgi verme amacı birbirlerini gerektirmektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study has been made in view of searching the relations between the public relations and the political systems. The aim of the study is to deter mine the update the public relations, which is affected by the structure of the political systems, in what political systems should it be included. According to this study, it has been found that the up-to-date public relations (depending on unions and communes inter-relations) could take place in democratic systems. It is essential that the democratic system is dependent upon persuasion and the public relations' aim to inform community on condi tion that the citizens are knowledgeable, who belong to democracy, should correlate.