Genelleştirilmiş k-Pell ve k-Pell lucas dizileri ve matris gösterimleri
Generalized k-Pell and k-Pell Lucas sequences and their matrix representations
  1. Tez No: 737864
  2. Yazar: GÖKMEN GÜNAŞTI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖKSAL BİLGİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Bu çalışmada, k-Pell, k-Pell Lucas ve Modifiye k-Pell dizileri ele alınmıştır. Birinci bölümde, Pell, Pell Lucas ve Modifiye Pell dizileri arasındaki temel özdeşlikler indirgeme bağıntıları yardımıyla ele alınmıştır. İkinci bölümde, k-Pell, k-Pell Lucas ve Modifiye k-Pell dizileri arasında yer alan çeşitli bağıntıları içeren çalışmalara yer verilmiştir. Üçüncü bölümde, bahsedilen sayı dizilerinin matris temsilleri incelenmiştir. Dördüncü bölümde, genelleştirilmiş k-Pell, k-Pell Lucas ve Modifiye k- Pell sayılarının tanımları ve üreteç matrisleri sunulmuştur. Beşinci bölümde, sunulan bu üreteç matrisleri üzerinde çalışılarak genelleştirilmiş k- basamak Pell ve k-basamak Pell Lucas sayı dizileri uygun başlangıç koşulları altında yeniden tanımlanmıştır. Son bölüm, çalışma ile ilgili bazı tartışma ve önerilerden oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, k-Pell, k-Pell Lucas and Modified k-Pell sequences are considered. In the first section, the basic identities between Pell, Pell Lucas and Modified Pell sequences are discussed by means of their recurrence relations. In the second section, several studies about k-Pell, k-Pell Lucas and Modified k-Pell sequences are considered. In the third section, the matrix representations of these sequences are presented. The generalized k-Pell, k-Pell Lucas ve Modified k-Pell sequences are given with their recurrence relations and matrix ways in the fourth section. In the fifth section, the generalized k-Pell and k-Pell Lucas sequences are given with the appropriate initial conditions and afterwards, order k-Pell and order k-Pell Lucas sequences are defined by using matrix representations corresponding them. Last section involves some discussions and suggestions about the study.