Görünüşte ilişkisiz regresyon modeli ve Türkiye ihracat fonksiyonu üzerine bir uygulama
Seemingly unreleated regression equations and an application to export function of Turkey
- Tez No: 73789
- Danışmanlar: PROF. DR. BEDRİYE SARAÇOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmada hata terimleri ilişkili denklemler sistemini oluşturan Görünüşte ilişkisiz Regresyon (GİR) yöntemi incelenmiş ve En Küçük Kareler (EKK) yöntemine göre etkinliği gösterilmeye çalışılmıştır. Bu amaç doğrultusunda; EKK yöntemi ile ilgili ön bilgi verilmiş, GİR yönteminin temelini oluşturan Genelleştirilmiş En Küçük Kareler yöntemi incelenmiştir. Daha sonra GİR yönteminin tanımı, özellikleri, tahmincilerinin çıkarımları gösterilmiş ve EKK yöntemine göre etkinlikteki kazancı ispatlanmıştır. Uygulama bölümünde ise 1982-1995 yılları arası Türkiye'nin 18 OECD ülkesine yaptığı ihracat EKK ve GİR yöntemleriyle tahmin edilmiş ve GİR yönteminin parametreleri daha etkin bulunmuştur. Sonuçta bağımsız gibi görünen fakat denklemlerinin hata terimleri arasında ilişki bulunan modellere GİR yöntemi uygulandığında EKK yöntemine göre daha etkin sonuçlar alınacağı hem teorik hem de uygulamalı olarak ispatlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study; Seemingly Unrelated Regression Equations(SURE) which forms the error terms related equation system is examined in order to show its efficient over the Ordinary Least Square Method (OLS). Towards this aim first of all a brief introduction about OLS is given and the Generalized Least Square method that constitutes the main part of SURE is also examined. After that SURE method's definition, spesifications and substraction of its estimator are shown and gain in the efficiency related to OLS method is proved. In empirical analysis; Turkey's exports to 18 OECD countries between 1982-1995 was estimated by using OLS and SURE methods and found out that the estimators of SURE method were more efficient. Conclusively, by applying SURE method to the models; which seems to be independent but in which there exists a relation between its error terms of equation, it has been proved that empirical and teoric results of SURE estimator is more efficient than OLS estimator.