Konaklama işletmelerinde işgören başarı değerlemesi ve dört ve beş yıldızlı şehir otellerinde bir uygulama (Ankara ili örneği)
Evaluation of personnel performance in lodging firms and a case study in four and five star city hotels in Ankara
  1. Tez No: 73787
  2. Yazar: ŞENER GİRİŞGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DOĞAN TUNCER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
ÖZET Sosyo - ekonomik bir olgu olan turizmin en büyük özelliği, insan öğesine dayanması ve bu alanda faaliyet gösteren konaklama işletmelerinde emek - yoğun işletmeler sınıfında yer almasıdır. Bu özelliğe haiz işletmelerde faaliyet konusu olan ürünün kendisi kadar, hizmetin de nitelikleri önemli olmaktadır. Bu sektörde çalışan işgörenlerin fazlalaşması, işgörene değer veren görüşlerin gelişmesiyle, işgören yönetimi bir uzmanlık alanı haline gelmiştir. Sektörde çalışan işgörenlerin görevlerinde istenilen düzeyde başarılı olmaları genelde hizmetten yararlananları olumlu yönde etkileyecektir. Ancak günümüzde konuyla ilgili pekçok sorunların altında işgörenlerin performans yapılarının bulunduğunu görmekteyiz. Bu sorunları belirlemek ve işgörenlerin performansların işgören yönetimine olumlu yönde katkı verebilecek bir şekilde yönlendirebilmek için incelemek gerekmektedir. Bu açıdan otel işletmelerinde işgörenlerin başarı ölçümlerinin yapılması çok önemlidir. Çünkü, bu çalışmaların analizinden elde edilecek bilgilerden; *Yeni işçilerin işe alınması *Deneme süresindeki personelin denetimi *Ücret ayarlamalarının yapılması *Personelin eğitimi ve geliştirilmesi *Gözetimin düzenlenmesi ve etkinleştirilmesi *Yükselme ve iş değiştirme *işten çıkarma gibi pekçok sorunların çözümünde faydalanılmaktadır.Bu amaçla, Ankara ilindeki dört ve beş yıldızlı şehir otellerinde işgören değerleme çalışmalarının yapılıp yapılmadığının belirlenmesi, varsa bu konudaki eksikliklerin tesbit edilerek işletme faaliyet alanlarının etkisi ölçülmeye çalışılmıştır. ıu
Özet (Çeviri)
ABSTRACT One of the important features of tourism as a socioeconomic activity is that it is dependent on the human factor and the businesses in this field of operations are characterized by a labor-intensire type of businesses. In this type of operations, the gualizyand characteritonies of services rendered is as important as the product litself that is related operation. Because of the increase in the number of torurism personnel and the development of thoughts about the valiu of manpower, personnel management has become a professional field. The performance of tourism personnel will effect the customer satisfaction. The higher performance achieved by tourism personnel will result in the higher satisfaction of customer. Today, the reason for many problems regarding tourist/customer satisfaction is the low level of performance of personnel. Therefore, there is a need for a research to see the problems aind the level of performance of tourism personnel. The results could be used in the decision making process by personnel managers. Performance evaluation of personnel is very important especially in the hotel industry. The results of these evaluations may assist to the personnel managers to solve issues given below; * Recruitment of new personnel * Control of personnel in the trail process * Administration of wages * Development and training of personnel iv* Organisation of monitoring and its effectiveness * Promotion and transfer * Dismissal or termination This study aimed to find out whether or not personnel evaluation activities are carried out in five and four star hotels in Ankara and if personnel evaluation activities are carried out, what are the issues that they are facing.