Akıllı kentler ve kent yönetiminde uygulama önerileri: Ürgüp örneği
Smart cities and implementation recommendations in city management; Ürgüp example
  1. Tez No: 737881
  2. Yazar: BAHAR CANPOLAT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LEILA AKBARISHAHABI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kent, Çevre ve Yerel Yönetimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Geçmişten günümüze olan süreçte, özellikle sanayi devriminden sonra teknolojik gelişmeler ve hızlı nüfus artışına bağlı olarak köyden kente göç hareketliliği yaşanmıştır. Kentlerde nüfus yoğunluğunun artması, alt yapı yetersizliği, barınma ve sağlık sorunları, çevre kirliliği, doğal ve kültürel yapıların bozulması, çarpık kentleşme, enerji kaynaklarının bilinçsizce kullanılması ve trafik yoğunluğu gibi problemleri de beraberinde getirmiştir. Özellikle gelişmekte olan ülkelerde, bu problemlerin çözümünde, yerel yönetimlerin uygulamaları yetersiz kalmıştır. Kentsel sorunların çözümünde bilgi ve iletişim teknolojisi kullanılarak hem insan yaşamını kolaylaştıran hem de mevcut kaynakları sürdürülebilirlik ilkesi çerçevesinde kullanmayı amaçlayan akıllı kent yaklaşımı gündeme gelmiştir. Bu çalışmada, Dünya'da ve Türkiye'de uygulanan bazı akıllı kent uygulamaları incelenmiş ve aynı zamanda, 2020-2023 Ulusal Akıllı Şehirler Stratejisi ve Eylem Planı değerlendirilmiştir. Literatür taraması sonucunda, akıllı kent uygulamaları kapsamında akıllı kent yaklaşım önerileri geliştirilmiştir. Kapadokya bölgesinde yer alan, Nevşehir iline bağlı Ürgüp ilçesinin tarihsel gelişimi, coğrafi ve demografik özellikleri ve çevresel sorunları incelenerek Ürgüp ilçesinin SWOT analizi yapılmıştır. Çalışmada, Ürgüp ilçesinin seçilmesindeki amaç ilçenin turizm bölgesinde yer alması ve bölgeye çok fazla yerli ve yabancı turistin gelmesi ile ilçenin buna bağlı olarak çeşitli sorunlarla karşı karşıya kalması olmuştur. Sonuç olarak, Ürgüp ilçesinin mevcut potansiyeli ve ihtiyaçları doğrultusunda akıllı kent uygulamaları ve stratejileri geliştirilmeye çalışılmıştır. Belirtilen öneri ve stratejiler ile özellikle turizmden kaynaklanan sorunların en aza indirilmesi, yenilikçi ve aynı zamanda sürdürülebilirlik hedefleri doğrultusunda ilçenin çevresel boyutta korunması ve sağlıklı bir şekilde gelişmesinin sağlanması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Due to technological advancements and rapid population expansion, there has been a movement of migration from village to city from the past to the present, particularly following the industrial revolution. Inadequate infrastructure, housing and health issues, environmental pollution, deterioration of natural and cultural structures, unplanned urbanization, unconscious use of energy resources, and traffic density are among problems that have arisen as cities' populations have grown. Local government policies, particularly in developing countries, have proven insufficient in resolving these issues. By utilizing information and communication technology in the solution of urban problems, the smart city approach has come to the fore, which both enhances human life and aspires to utilise existing resources within the framework of the sustainability concept. In this study, numerous smart city concepts from across the world and in Turkey were analyzed, as well as the 2020-2023 National Smart Cities Strategy and Action Plan. As a result of the literature review, a for smart city applications has been established. Within the framework of the developed model, the historical development, geographical and demographic characteristics, and environmental problems of the Ürgüp district of Nevşehir province in the Cappadocia region were examined and SWOT analysis of the Ürgüp district was made. The district of Ürgüp was chosen for the study because it is located in a tourism location with numerous domestic and foreign tourists, and as a result, the district suffers many issues. As a result, smart city apps and strategies have been proposed in accordance with the district's current potential and demands. With the suggestions and strategies stated, it is aimed to minimize the problems arising from tourism, protect the district in an environmental dimension and ensure its healthy development in line with innovative and at the same time sustainability goals.