Numerical investigation of double layer microchannel heatsinks and performance assessment based on Taguchi method
Çift katmanlı mikrokanallı ısı alıcılarının sayısal olarak incelenmesi ve Taguchi yöntemiyle performansının değerlendirilmesi
- Tez No: 737887
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERTAÇ ÇADIRCI, DOÇ. DR. GAMZE GEDİZ İLİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Isı-Akışkan Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada çift katmanlı mikrokanallı ısı alıcılarının performansı Taguchi Deneysel Tasarım Methodu kullanılarak Hesaplamalı Akışkanlar Dinamiği Analizleri ile incelenmiştir. Seçilen parametreler Reynolds sayısı, mikrokanal malzemesi, alt ve üst kanalların genişlikleri, bu kanallar arasındaki mesafe ve ısı akısıdır. Bu parametrelerin yonga-üzeri termal direnç, toplam termal direnç ve pompalama gücü gereksinimi üzerindeki etkisi incelenmiştir. Seçilen faktörlerin etkisi, sinyal-gürültü (SN) oranlarının ortalamasına ve sinyal-gürültü oranları için yanıt tablosuna dayalı olarak araştırılmıştır. Karşı akış konfigürasyonundaki toplam termal direnç dışında, Re sayısının diğer tüm durumlar için en önemli faktör olduğu görülmüştür. Bakır, termal yayılım karakteristiğinden dolayı en iyi sonucu vermektedir. Karşı akış konfigürasyonu için, ısı akısının termal dirençler üzerindeki etkisi toplam termal direnç dışında önemsiz düzeydedir. Alttaki kanalın genişliğinin termal dirençler üzerindeki etkisi üstteki kanala göre daha baskındır. Gerekli pompa gücü açısından alt ve üst kanal genişlikleri eşit önemdedir. Kanal genişliği ve gerekli pompa gücü arasında zıt bir ilişki vardır. Alt ve üst kanallar arasındaki mesafe gerekli pompalama gücü açısından önemsizdir. Paralel akış konfigürasyonunda bu mesafe daha düşükken yonga-üstü termal direnç minimum olmaktadır. Toplam termal direnç ise bu mesafe ile birlikte artmaktadır. Kanal genişliklerinin artmasıyla kanaldaki ortalama hızlar azaldığı için termal dirençlerde artma görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the performance of double-layer microchannel heat sinks was investigated by Computational Fluid Dynamics Analysis using the Taguchi Experimental Design Method. Selected parameters are Reynolds number, microchannel material, width of upper and lower channels, distance between these channels and heat flux. The effect of these parameters on the on-chip thermal resistance, the total thermal resistance and the pumping power requirement were investigated. The influence of the selected factors was investigated based on the average of the signal-to-noise (SN) ratios and the response table for the signal-to-noise ratios. Except for the total thermal resistance in the counterflow configuration, the Re number was found to be the most important factor for all other cases. Copper gives the best results due to its thermal dissipation characteristic. For the counterflow configuration, the effect of the heat flux on the thermal resistances is negligible except for the total thermal resistance. The effect of the width of the lower channel on the thermal resistances is more dominant than the upper channel. The lower and upper channel widths are equally important in terms of the required pumping power. There is an inverse relationship between channel width and required pumping power. The distance between the lower and upper channels is insignificant in terms of the required pumping power. If this distance is lower in a parallel flow configuration, on-chip thermal resistance is minimal. On the other hand, the total thermal resistance increases with this distance. As the channel widths increase, the average velocity in the channel decreases, so an increase in thermal resistance is observed.