Hemşirelerin yaşam boyu öğrenme eğilimleri, lisansüstü eğitime yönelik tutumları ve kariyer adanmışlıkları arasındaki ilişki
The relationship between nurses' lifelong learning tendencies, attitudes towards graduate education and career commitment
- Tez No: 737983
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE ŞENYUVA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelikte Eğitim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Araştırmada, hemşirelerin yaşam boyu öğrenme eğilimleri, lisansüstü eğitime yönelik tutumları ve kariyer adanmışlıkları arasındaki ilişkinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırma tanımlayıcı ve ilişki arayıcı tiptedir. Araştırmanın örneklemini bir üniversite hastanesi ve iki özel hastanede çalışan 436 hemşire oluşturmuştur. Veriler; Bilgi Formu, Yaşam Boyu Öğrenme Eğilimleri Ölçeği, Lisansüstü Eğitime Yönelik Tutum Ölçeği ve Kariyer Adanmışlık Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Veriler; sayı ve yüzde, ortama ±standart sapma, Kolmogorov-Smirnov, pearson kolerasyon analizi, Independent t test, ANOVA, Post-Hoc ve LSD Post-Hoc testi kullanılarak analiz edilmiştir. Hemşirelerin yaş ortalaması 30,22±7,13'tür. Hemşirelerin çoğunluğu kadındır, bekârdır ve lisans mezunudur. Çoğunluğu yatak başı hemşiresi olarak görev yapmakta, hem gece hem de gündüz, ortalama 7,66±12,71 yıldır hemşire olarak çalışmaktadır. Hemşirelerin büyük çoğunluğu (%86,7) hemşirelikte yaşam boyu öğrenmenin çok önemli ve önemli olduğunu, yaşam boyu öğrenme becerilerini geliştirmek için mesleki ve kişisel gelişimle ilgili kurs, seminerlere, kurumda gerçekleştirilen hizmet içi eğitim etkinliklerine katıldığını ifade etmiştir. Hemşirelerin çok azı (%17,4) lisansüstü eğitim yapmaktadır. Lisansüstü eğitim yapmadığını belirten hemşirelerin çoğunluğu (%64) lisansüstü eğitim yapmak istediğini ve lisansüstü eğitimin mesleki katkısı (%80,5) olduğunu belirtmiştir. Lisansüstü eğitimin mesleki katkısı olduğunu belirten hemşireler mesleki katkıları; mesleki bir alanda uzmanlaşma, daha fazla iş olanağına sahip olma, kendini geliştirme, mesleki doyum sağlama, klinik alanda daha yetkin ve saygın olma vb. olarak ifade etmiştir. Gelecekte gerçekleştirmeyi düşündüğü kariyerine yönelik kariyer planı yapan hemşireler yapmayanlardan fazladır. Kariyer planı yapanlar ise lisansüstü eğitim yapmayı öncelikle kariyer planı olarak belirtmiştir. Hemşirelerin çok azı (%39,7) kariyer adanmışlığı hakkında bilgi sahibidir ve kendisini kariyerine adamış olarak görmektedir (%42,9). Hemşirelerin büyük çoğunluğu (%91,8) hemşirelerin kariyer adanmışlığına sahip olmasının çok önemli ve önemli olduğunu ifade etmiştir. Hemşirelerin yaşam boyu öğrenme eğilimleri iyi düzeydedir (72,88±8,59). Hemşireler lisansüstü eğitime yönelik olumlu tutuma sahiptir (53,52±7,31). Hemşirelerin kariyer adanmışlıkları orta düzeydedir (33,73±7,40). Hemşirelerin YBÖEÖ toplam ve alt boyut puan ortalamaları ile LEYTÖ toplam (r=,571** p =
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the relationship between nurses' lifelong learning tendencies, attitudes towards graduate education and career commitment. The research is descriptive and relation – seeking type. The sample of the study consisted of 436 nurses working in a university hospital and two hospitals. Data is collected by using the information form, lifelong learning scale, the attitudes towards graduate education scale and the career dedication scale. Data is analyzed by using number and percentage ,± standard deviation, Kolmogorov – Smirnov pearson analysis of correlation, independent t test, ANOVA, Post-Hoc, and LSD Post – Hoc test. The mean age of the nurses is 30.22±7.13. The vast majority of the nurses are women, single and they have a bachelor's degree. Most of them work as bedside nurses and have been working as nurses for an average of 7.66±12.71 years, both day and night. The majority of nurses (86.7 %) stated that lifelong learning in nursing is very important and that they participate in courses, seminars and in-service training activities held in the institution in order to improve their lifelong learning skills. Few of the nurses (17.4 %) have postgraduate education. The majority of the nurses (64%) who stated that they did not have postgraduate education stated that they wanted to have postgraduate education and that had a professional contribution (80.5%). The nurses who has stated that postgraduate education has a professional contribution; has expressed professional benefits as specialization in a professional field, having more job opportunities, self-development, professional satisfaction, being more competent and respected in the clinical field, etc. nurses who make a career plan for their future career are ore than those who do not. Those who make a career plan, on the other hand, stated that postgraduate education is primarily a career plan. A few of the nurses (39.7%) are aware of career commitment and consider themselves dedicated to their careers (42.9%). The vast majority of the nurses (91.8%) stated that it is very important for nurses to have career dedication. Lifelong learning tendencies of nurses are at a good level (72.88±8.59).Nurses have a positive attitude towards postgraduate education (53.52±7.31). Nurses' career commitment is moderate (33.73±7.40). There is a statistically significant difference between the nurses' total and sub-dimension mean scores of YBÖEÖ and the total mean scoras of LEYTÖ (r=.571**p=