Geriatrik bireylerde Frenkel'in stabilizasyon egzersizlerinin denge, fiziksel performans ve düşme korkusu üzerine etkisi
The effect of Frenkel's stabilization exercises on balance, physical performance and fear of falling in geriatric individuals
- Tez No: 737985
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİNE ATICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Çalışmamızda sağlıklı geriatrik bireylerde Frenkel'in Stabilizasyon Egzersizlerinin denge, fiziksel performans ve düşme korkusu üzerine etkilerini araştırılmaktır. Çalışma Özel Sancaktepe Bölge Hastanesi Fizik Tedavi Ünitesinde, egzersiz yapmasını engelleyecek ölçüde ciddi sistemik bir rahatsızlığı bulunmayan, 65 yaş üstü 20 birey üzerinde gerçekleştirildi. Tüm bireylerin demografik bilgileri alındıktan sonra, dengeleri Tinetti Denge ve Yürüme Testi (TDYT), fiziksel performansları Alusti Test (AT) ve düşme korkusu Uluslararası Düşme Etkinliği Ölçeği (UDEÖ) ile değerlendirildi. Katılımcılara 20 gün boyunca fizyoterapist eşliğinde Frenkel Stabilizasyon egzersizleri yaptırıldı. Egzersiz programı öncesi ve sonrası değerlendirmeler yapıldı. Araştırmaya yaş ortalaması 72,65±6,42 olan 10 kadın, 10 erkek katıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of our study is to investigate the effects of Frankel's Stabilization Exercises on balance, physical performance and fear of falling in healthy geriatric individuals. The study was carried out in the Physical Therapy Unit of the Sancaktepe Bölge Hospital on 20 individuals over the age of 65 who did not have a serious systemic disease that would prevent them from exercising. After obtaining the demographic information of all individuals, their balance was evaluated with the Tinetti Balance and Gait Test (TBGT), their physical performance was evaluated with the Alusti Test (AT) and the fear of falling was evaluated with the International Fall Efficiency Scale (FES-I). Frenkel Stabilization exercises were applied to the participants accompanied by a physiotherapist for 20 days. Evaluations were made before and after the exercise program. 10 women and 10 men with an average age of 72.65±6.42 participated in the study.