İşçi buluşları
Employee inventions
  1. Tez No: 348125
  2. Yazar: SERVİ BAYRAKTAR
  3. Danışmanlar: PROF. NİZAMETTİN AKTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Teknolojik yenilikler buluş olarak nitelendirilmekte ve patentle korunmaktadır. Bir işletmede çalışan işçiler buluş yapabilirler. Buluş hakkının sahibi, işçinin konumuna ve işçi buluşunun çeşidine göre farklılık göstermektedir. Bu çalışma İş Hukuku ve Fikri Mülkiyet Hukuku ışığında ?İşçi Buluşları?nı incelemektedir. Bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde; buluşa ilişkin temel kavramlar, Avrupa ve Türkiye?deki buluş tarihi ve buluşa ilişkin uluslararası ve ulusal yasal düzenlemeler anlatılmaktadır. İkinci bölümde, işçi, işveren ve işçi buluşu kavramları ve işçi buluşlarının çeşitleri anlatılmaktadır. Üçüncü bölümde, işçi buluşlarının hüküm ve sonuçları ile işçi buluşlarının gizliliği anlatılmaktadır. Anahtar Sözcükler 1. Buluş 2. Buluşçu 3. İşçi 4. İşçi Buluşları 5. Patent
Özet (Çeviri)
Technological innovations is called as inventions and protected by patent. The employees of enterprise can make inventions. The owner of the right to invention can be different according to situation of employees and class of employee inventions. This study analyses ?Employee Inventions? in the light of Labor Law and Intellectual Property Law. This study is composed of three chapters. In the first chapter; fundemantal conceptions related to invention, date of invention in the Europe and Turkey and international and national legal arrangements related to invention are defined. In the second chapter, conceptions of employee, employer and employee invention and class of employee inventions are defined. In the third chapter, the rules and consequences of employee inventions with secrecy of employee inventions are defined. Key Words 1. Invention 2. Inventor 3. Employee 4. Employee Inventions 5. Patent