Türk hukukunda işçi buluşları
Employees invention in Turkish law
- Tez No: 950137
- Danışmanlar: PROF. DR. İŞTAR URHANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Fikri Mülkiyet Hukukuna göre buluş, onu meydana getiren kişiye ait olur. İş Hukukuna göre ise iş ilişkisi sırasında meydana getirilen ürünler işverene ait olacaktır. Buluşun iş ilişkisi içinde işçi tarafından gerçekleştirilmesi halinde buluş üzerinde hak sahipliğinin Sınai Mülkiyet Kanununda yer alan özel düzenlemelere göre belirlenmesi gerekir. Bu çalışmada konu iş hukuku özelinde işçi buluşları olarak incelenmektedir. Çalışmanın ilk bölümünde; işçi buluşlarına ilişkin ulusal ve uluslararası düzenlemelerin tarihsel gelişimi incelenmiş ayrıca konuya ilişkin temel kavramlara yer verilmiştir. İkinci bölümde; işçi buluşlarının çeşitleri, bu bağlamda hizmet buluşları ve serbest buluş kavramları detaylı olarak ele alınmıştır. Üçüncü ve son bölümde ise işçi buluşlarına ilişkin tarafların hak ve yükümlülükleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
According to Intellectual Property Law, an invention belongs to the person who develops it. However, under Labor Law, products created during the course of an employment relationship will be owned by the employer. In cases where an invention is developed by an employee during the course of employment, the ownership of the invention must be determined according to the special provisions in the Industrial Property Law. This study examines the issue in the context of Labor Law, specifically focusing on employee inventions. In the first section of the study, the historical development of national and international regulations regarding employee inventions is examined, and key concepts related to the topic are addressed. In the second section, the types of employee inventions are discussed, with detailed consideration given to the concepts of service inventions and free inventions. In the third and final section, the rights and obligations of the parties concerning employee inventions are analyzed.