2009-2013 yılları arasında Taksim-Gaziosmanpaşa Eğitim ve Araştırma Hastanesinde opere edilen jinekolojik malinite vakalarının retrospektif değerlendirilmesi
  1. Tez No: 738007
  2. Yazar: FATMA KETENCİ GENCER
  3. Danışmanlar: UZMAN YAVUZ TAHSİN AYANOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Gaziosmanpaşa Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: İstanbul'da bir eğitim ve araştırma hastanesinde opere edilen jinekolojik kanser vakalarının sosyodemografik karakteristiklerinin ve sıklıklarının değerlendirilmesi. Gereç-Yöntem: Retrospektif düzenlenen bu çalışmada 2009-2013 yılları arasında opere edilen jinekolojik kanser vakaları değerlendirildi. Hastane kayıt bilgileri eksiksiz olan 84 vaka çalışmaya dahil edildi. Vakaların sosyo-demografik özellikleri, tanıları, yapılan ameliyat, ameliyat sonrası patoloji raporları, evre özellikleri çalışma veri kaynakları olarak kullanıldı. Bulgular: Vakaların %46'sı over, %30'u uterin korpus, %13,1'i serviks, %2,4'ü vulva ve %1,2'si vajen kanseridir. %1,2 vakada primer peritoneal karsinom mevcuttur. Evre III-IV hastalık over kanserlerinde %42, endometriyum kanserlerinde %20, serviks kanserinde %9'dur.Tüm vakaların yaş ortalaması 55,63 ± 13,72'dir. Ortalama term doğum sayısı 2,35 ± 2,08, vücut kitle indeks ortalması 28,72 ± 2,55'tir. Vakaların yarıdan fazlasında başvuru şikayeti pelvik ağrı ve postmenapozal kanamadır. Diğer başvuru şikayetleri düzensiz menstruasyon, abdominal şişkinlik ve vajinal akıntıdır. Sonuç: Bölgemizde over kanseri diğer jinekolojik kanserlerden daha sıktır. Ek olarak ileri evre hastalık, over kanserlerinde daha sık olarak görülmektedir. Non-spesifik belirti olan pelvik ağrı jinekolojik kanserlerde sık rastlanan bir semptomdur. Kadınların bu belirtiyi ihmal etmemelerinin sağlanması önemlidir.
Özet (Çeviri)
Aim: Evaluation of gynecological oncology cases performed in an educational research hospital in terms of sociodemographic characteristics Methods: In this retrospective study, the gynecological oncology cases performed between 2009 and 2013 were evaluated. 84 cases with complete hospital record information were included into the study. The sociodemographic characteristics of the cases, the diagnoses, the operation performed, post-operative pathology reports, stage characteristics were used as data sources. Results: 46% of the cases were over, 30% were uterine corpus, 13,1% were cervix, 2,4% were vulva and 1,2% were vaginal cancer. Primary peritoneal carcinoma was detected in 1,2% of cases. Stage III-IV disease is 42% in over-cancer, 20% in endometrial cancer, and 9% in cervical cancer.The average age of all cases was 55,63 ± 13,72. The mean number of term births was 2,35 ± 2,08, the mean body mass index was 28,72 ± 2,55. More than half of the complaints of our gynecological cancer cases were pelvic pain and postmenopausal bleeding. Other complaints were irregular menstruation, abdominal swelling, vaginal discharge. Conclusion: Over cancer in our region is more common than other gynecological cancers. In addition, advanced disease is more common in over cancer. Pelvic pain, a non-specific symptom, is a common symptom in gynecologic cancers. It should be ensured that women do not neglect this symptom.