ST elevasyonsuz akut koroner sendromda, perkütan koroner girişim öncesi ve sonrası sol ventrikül fonksiyonlarının global longitudinal strain ile değerlendirilmesi
Evaluation of left ventricle function with global longitudinal strain before and after percutaneous coronary intervention in acute coronary syndrome without ST segment elevation
- Tez No: 738024
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER GEDİKLİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, ST elevasyonsuz akut koroner sendrom (NSTE-AKS) hastalarında, perkutan koroner girişim (PKG) sonrası sol ventrikül (SV) fonksiyonlarını global longitudinal strain (GLS) ile değerlendirmek ve GLS değişiminin ''thrombolysis in myocardial infarction'' (TIMI) kare sayısı ile ilişkisini göstermektir. Yöntem: NSTE-AKS tanısı ile koroner anjiografi (KAG) yapılan, PKG ile tam revaskülarizasyon sağlanan 21 hasta çalışmaya alındı. Hastaların KAG'den önce ve 3 ay sonra kontrol biyokimya, temel transtorasik ekokardiyografi (TTE) bulguları, global ve bölgesel strain değerleri ve demografik verileri kaydedildi. PKG sonrası sorumlu arterdeki TIMI kare sayısı hesaplandı. Bazal ve kontrol verileri karşılaştırıldı. GLS değişiminin TIMI kare sayısı ile ilişkisi de alt grup analizi olarak değerlendirildi. Bulgular: Hastaların kontrol GLS ve bölgesel strain değerlerinde bazal değerlendirmeye göre istatistiksel olarak anlamlı düzelme vardı. Bazal GLS ortalama %-16,4±2,5, kontrol GLS %-18,1±2,6 idi. Kontrol GLS'de istatistiksel olarak anlamlı düzelme vardı (p=0,001). Hastaların temel TTE bulgularından bazal EF ortalama %50,2±8,4, kontrol EF %53±8,3 idi. Kontrol EF'de istatistiksel olarak sınırda artış vardı (p=0,05). Alt grup analizinde, GLS değişimi ile TIMI kare sayısı arasında ilişki yoktu. Sonuç: PKG ile tam revaskülarizasyon sağlanan NSTE-AKS hastalarında kontrol GLS'de bazale göre, istatistiksel olarak anlamlı düzelme izlendi. GLS değişimi ile TIMI kare sayısı arasında anlamlı ilişki yoktu.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to evaluate left ventricular (LV) functions with global longitudinal strain (GLS) after percutaneous coronary intervention (PCI) in patients with non-ST elevation acute coronary syndrome (NSTE-ACS) and to show the relationship of GLS change with thrombolysis in myocardial infarction (TIMI) frame count. Methods: Twenty-one patients who underwent coronary angiography (CAG) with the diagnosis of NSTE-ACS and who had complete revascularization with PCI were included in the study. Control biochemistry, basic transthoracic echocardiography (TTE) findings, global and regional strain values, and demographic data of the patients were recorded before and 3 months after PCI. After PCI, the number of TIMI frames in the culprit artery was calculated. Baseline and control data were compared. The relationship of GLS change with TIMI frame count was also evaluated as subgroup analysis. Results: There was a statistically significant improvement in the control GLS and regional strain values of the patients compared to the baseline evaluation. The mean baseline GLS was -16.4±2.5%, and the control GLS was -18.1±2.6%. There was a statistically significant improvement in control GLS (p=0.001). The mean baseline EF was 50.2±8.4%, and the control EF was 53±8.3%, which is one of the basic TTE findings of the patients. There was a statistically borderline increase in control EF (p=0.05). In subgroup analysis, there was no relationship between GLS change and TIMI frame count. Conclusion: Statistically significant improvement was observed in control GLS compared to baseline in NSTE-ACS patients who complete revascularization with PCI. There was no significant correlation between this improvement and the TIMI frame count.