Dynamic soil characterization of Kahramanmaraṣ, Turkey
Kahramanmaraş'taki zeminlerin dinamik özelliklerinin belirlenmesi
- Tez No: 738027
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ FIRAT ÇABALAR, DOÇ. DR. MÜGE KIVANÇ AKIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 211
Özet
Bir yapının sismik kuvvetlere karşı dirençli olabilmesi için öncelikle yapının zemininin dinamik özelliklerinin yeterli olması gerekmektedir. Bu çalışma, Kahramanmaraṣ şehrindeki zeminlerin özelliklerini ve bu özelliklerin zemin hareketlerine olan etkilerini sunması nedeniyle Kahramanmaraş' ta olabilecek sismik tehlikeleri tahmin edebilmek ve kontrol edebilmeye olanak sağlayacak detaylı bir sismik risk değerlendirilmesinin bir parçasını sunmaktadır. İncelenen bölge özelinde sınıflandırma haritaları hazırlamak için, kayma dalga hızının belirlenebildiği 98 adet konumdan ve 287 sondaj noktasından zemin verileri toplanmıştır. Sismik tehlike analizlerinde kullanılması amacıyla toplanan veriler Coğrafi Bilgi Sistemi (CBS) programından faydalanılarak sunulmuştur. Sismik tehlike analizlerinde ve gelecekte olası tasarımlarda kullanılması amacıyla zemin profillerinin ilk 30 metresine ait kayma dalgası hızlarının (VS30) ve SPT-N değerlerinin harmonik ortalamalarını (N30) içeren haritalar geliştirilmiştir. Sismik risklere karşı yüksek güvenlik açığı bulunan bölgeleri göstermek amacıyla Kahramanmaraṣ şehri, Ulusal Deprem Tehlike Azaltma Programı zemin sınıflandırma sistemi kullanılarak hem VS30 hem de N30 değerlerine göre gruplandırılmıştır. VS30 sismik sınıflandırma haritasına göre incelenen bölgelerin çoğu C sınıfında, sınırlı sayıda bölge ise B ve D sınıfları altında bölgelendirilmiş öte yandan N30 haritalarında ise Kahramanmaraş'ın birçok bölgesi D sınıfında bölgelendirilmiştir. Bu iki harita birbirlerinden oldukça farklı olduğu gözlemlenmiştir. Sonuç olarak, VS30 tabanlı sismik site sınıflandırma haritaları.
Özet (Çeviri)
Seismic resistant structures require the proper soil dynamic characteristics of a site. This study represents a portion of a comprehensive seismic risk assessment for the city of Kahramanmaraṣ to help engineers in estimating and controlling seismic hazard -as it defines soil situations- and its impacts on ground movement transmitting to structures within soil. Soil data were gathered from 98 field shear wave velocity locations and 287 boreholes to prepare regional site classification maps for the searched area. GIS program (Geographic Information System) utilized to integrate the site effects for hazard assessment. Maps of VS30 and N30 values were developed for seismic hazard analysis and future designing purposes. Kahramanmaraṣ city will be grouped into zones with respect to both VS30 and N30 values according to the NEHRP (National Earthquake Hazard Reduction Program) soil classification system to indicate the zones of high vulnerability to seismic risk. Most of the study area was zoned into class C depending on VS30 seismic site classification map with limited areas under classes B and D, while most of Kahramanmaraṣ city classified under class D according to the N30 map. The two maps (VS30 and N30 maps) are dissimilar to a high extent. Evidently, the VS30 based seismic site classification maps could be effectively used by researchers and engineers for the purpose of land-use planning and urban development in earthquake-prone regions. Key