Preeklampsi tanısı konulan hastaların L. trimester bakılan biyokimyasal markerların (albi (albumin-bılirubin), PCT (plateletcrıt)) değerlendirilmesi ile preeklampsi ön görüsü
Preeclampsia prediction by evaluation of the 1st trimester biochemical markers (albi (albumin-bilirubin), PCT (plateletcrit)) in patients diagnosed with preeclampsia
  1. Tez No: 738059
  2. Yazar: HARUN KARAAĞAÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CANTEKİN İSKENDER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Etlik Zübeyde Hanım Kadın Hastalıkları Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Amaç: Gebeliğin hipertansif hastalıkları tüm gebeliklerin %5-11'ini oluşturmakta, preeklampsi ise tüm gebeliklerin %3-5'ini oluşturmaktadır. Gebeliğin hipertansif hastalıkları 20. haftadan önce ve 20 hafta üzeri olmak üzere 2 grupta incelenir. 20 hafta altında; yüksek tansiyon varlığında kronik hipertansiyon, tansiyon yüksekliğine ek olarak proteinüri varlığında ise süperimpose preeklampsi tanısı konur. Preeklampsi, postpartum kanama ve maternal enfeksiyonlar ile birlikte maternal morbidite ve mortalitenin en önemli sebepleri arasındadır. Bu çalışmada ilk trimester ve tanı anında alınan rutin kan sonuçları kullanılarak; ALBİ (Albumin-Bilirubin) skoru ve PCT (Plateletcrit) değerleri hesaplanarak, bu iki parametrenin preeklampsi öngörüsündeki yerinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda, Ocak 2015 – Ocak 2021 tarihleri yılları arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ankara Etlik Zübeyde Hanım Kadın Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesinde preeklampsi tanısı alan, takip, tedavi ve doğumu hastanemizde yapılan gebeler geriye dönük olarak taranmıştır. Çalışmaya dahil edilen hastalar retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Araştırmaya 192 kontrol (%49.5), 196 (%50.5) preeklampsi grubunda olmak üzere toplam 388 hasta dâhil edilmiştir. Hastaların medikal kayıtlarına dosyalarından ve hastanemizin hasta kayıt sistemlerinden ulaşılarak, hastaların obstetrik hikayesi, ultrasonografik bulguları varsa komorbid hastalıkları, gebelik hipertansiyonu hastalık tanı zamanı, birinci trimester tam kan ve biyokimya kan sonuçları ve ALBI skoru(Albümin-Biluribin) ve plateletcrit (PCT) incelenmiş ve kayıt edilmiştir. Ayrıca hasta dosyalarından elde edilebilen diğer perinatal sonuçlar (gestasyonel diyabet, gestasyonel hipertansiyon, amniyon sıvı anormallikleri, doğum şekli, doğum haftası, doğum kilosu,1-5.dk APGAR skorları) incelenmiştir. Bulgular: Her iki grup da değerlendirildiğinde preeklampsi grubunda yaş ortalaması 31 (18-40), kontrol grubunda ise 30 (18-40) olarak bulunmuştur. BMI kontrol grubunda ortalama 28 (19-39) iken preeklampsi grubunda ise 32 (21-48) olarak anlamlı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim: Hypertensive diseases of pregnancy constitute 5-11% of all pregnancies and preeclampsia constitutes 3-5% of all pregnancies. Hypertensive diseases of pregnancy are evaluated in 2 groups, before the 20th week and above the 20th week. Hypertension that exists before 20 weeks of gestation is classified as chronic hypertension and in addition to chronic hypertension if proteinuria is present it is classified as superimposed preeclampsia. And above the 20. week of gestation, high blood pressure without other symptoms is gestational hypertension. Diagnostic criteria for pre-eclampsia are blood pressure elevation greater than or equal to 140/90 mm Hg on two occasions 4 hours apart after 20 weeks of pregnancy, and proteinuria, or new onset of any of the following: thrombocytopenia, renal insufficiency, impaired liver function, pulmonary edema, cerebral or visual disturbances. Preeclampsia is a major causes of maternal and fetal morbidity and mortality in pregnancy. In this study, using routine blood results obtained during thr first trimester and hospitalization due to high blood pressure; ALBİ score and PCT values were calculated and prediction of preeclampsia was investigated by evaluating ALBİ score and PCT. Materials and Methods: In this retrospective study, we analyzed data for 192 healthy pregnant women and 196 preeclampsia patients collected between January 2015 and January 2021 at University of Health Sciences, Etlik Zübeyde Hanım Women's Health Training and Research Hospital. The medical records of the patients were obtained from the patient files and the patient record systems of our hospital. The obstetric history of the patients, ultrasonographic findings, comorbid diseases, diagnosis time of disease, first trimester and diagnosis time routine whole blood and biochemistry blood results, ALBI score (Albumin-Biluribin) and plateletcrit (PCT) were examined and recorded. In addition, other perinatal outcomes (amniotic fluid abnormalities, type of delivery, week of birth, birth weight, 1-5.min APGAR scores) obtained from patient files were examined. Results: Multivariate and univariate logistic regression analysis was performed to determine whether Albi 1 and 2 and Plateletcrit 1 and 2 parameters predicted preeclampsia significantly.