Toplam kalite yönetimi ve Türkiye'de konaklama sektöründeki mevcut yönetim anlayışının bu modele uygunluğu
Total quality management and the favorableness of the existing management policies to this model in the hospitality industry of Turkey
- Tez No: 73806
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVİNÇ ÜRETEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
ÖZET 2. Dünya Savaşı'nın ardından başlayan globalleşme hareketleri, günümüzde oldukça hız kazanmıştır. Siyasi ve ticari korumacılığın azalması, uluslararası pazarlardaki ticaret işbirlikleri, enformasyon ve ulaşım teknolojilerindeki gelişmeler, globalleşme konusunda artan rekabet ortamını yaratan başlıca etkenlerdendir. Bu rekabetin etkileri, tüm endüstri kollarında düşük üretim maliyeti ve düşük fiyatlar elde edebilmek için, uluslararası ticari ortaklıklardaki artışlar olarak kendim göstermektedir. 21. yüzyıla yaklaştığımız şu günlerde, rekabet“kalite”konusunda yoğunlaşmakta ve“kalite”anlayışı yeni boyutlara ulaşmaktadır. Toplam Kalite Yönetimi, sürekli değişen müşteri beklentilerini belirlemeyi ve karşılamayı amaçlayan bir dizi yönetim stratejisidir. Bu modelin gerektirdiği yönetim anlayışı ve organizasyon yapılarını kendi bünyelerinde başarıyla uygulayan kuruluşlarda, pazar payının arttırılması ve korunması hususunda, Toplam Kalite Yönetimi'nin etkinliği kanıtlanmıştır. Turizm sektörü, hiç şüphesiz tüm dünyadaki en önemli rekabet piyasalarından biridir. Ülkemiz ekonomisine yaptığı katkılar açısından çok önemli bir hizmet sektörü olan turizm sektöründe, Toplam Kalite Yönetimi'nin uygulanmasının sağlayacağı faydaların daha çok vurgulanması ve üzerinde durulması gerekmektedir. Toplam Kalite Yönetimi, Türkiye'de henüz diğer ülkelerde olduğu gibi yaygın olarak uygulanmamaktadır. Bununla birlikte, Türk insanına özgü bazı nitelikler, toplumun tüm seviyelerinde dikkat çeken çağı yakalama arzusu gibi faktörler, Türkiye'de kalite yönetiminin arzulanan düzeye ulaşacağı konusunda ümit vermektedir. Özellikle, son yıllarda özel sektördeki büyük şirketlerin elde ettiği uluslararası başarılar ve ödüller, Toplam Kalite Yönetimi'nin Türkiye'de başarılı bir şekilde uygulanmakta olduğunun bir göstergesidir.Bu araştırmada, Toplam Kalite Yönetimi'nin kuralları, gelişimi, kalitenin ve kalite yönetiminin hizmet sektöründeki önemi açıklanmıştır. Bu araştırmanın amacı, Türk otelcilik endüstrisindeki mevcut“organizasyon yapısı'nın ve ”yönetim anlayışı'nın Toplam Kalite Yönetimi'nin uygulanmasına ne derece uygun olduğunun belirlenmesidir. Konaklama sektöründeki işletmelerin bu modeli uygulamak için gerekli altyapıya sahip olup olmadıklarını araştırmak üzere, ülkemizde bu sektörde hizmet veren beş yıldızlı otel, dört yıldızlı otel ve birinci sınıf tatil köylerinden örnek bir grup oluşturularak bir anket çalışması gerçekleştirilmiştir. Bu çalışma neticesinde elde edilen bulgular karşılaştırılmış ve istatiksel olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The pace of Market Globalization, which commenced in the years following the second world war, is now accelerating rapidly. The collapse of political, ideological and market barriers, the emergence of international trading alliances, plus advances in information and transportation technologies are among the forces that are creating heightened global competition. Industry's initial response to these competitive challenges was an explosion in mergers, acquisitions and joint ventures, to achieve lower production costs and lower prices. But now, as we move towards the 21st Century, the competitive battleground is focused increasingly on quality; and the meaning of“quality”has itself taken on new dimensions. Total Quality Management (TQM) is the term applied to a spectrum of management strategies and techniques, all aimed at identifying and addressing the constantly changing consumer expectations for quality products and services. TQM has proven to be effective in maintaining or increasing market share, within those enterprises that are receptive and able to adapt to new management and organizational structures. Tourism is arguably one of the most competitive markets worldwide. In a country such as Turkey, which depends heavily on foreign exchange earnings from this sector, the benefits of applying TQM in the hospitality industry should perhaps be more broadly promoted and implemented. Although TQM programs have not been as widely applied in Turkey as in many other countries the picture is still encouraging. Turkish companies have been recipients of International Quality awards for the past two years. There are also examples of successful TQM implementation in the Turkish Hospitality Industry.In this research paper the principles and growth of TQM, and the importance of quality and quality management in the service sector are explained. The aim of this research was to determine the extent to which the existing“organizational structure”and“management policies”within the Turkish Hotel industry might be favorable to implementation of TQM strategies. A number of questions to evaluate these two key elements were formulated. Responses were categorized into four different types of accommodation units. The results were compared and conclusions drawn.