Menemen ovası Maltepe sulamasında yeterli ve kısıtlı su koşullarında işletme optimizasyonu ve optimum su dağıtımı
An Application on farm optimization, optimum water distribution with adequate and limited water supply in Menemen plain of Maltepe irrigation
- Tez No: 73805
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALUK SOYUER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sayısal Yöntemler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 255
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ MENEMEN OVASI MALTEPE SULAMASINDA YETERLİ VE KISITLI SU KOŞULLARINDA İŞLETME OPTİMİZASYONU VE OPTİMUM SU DAĞITIMI AHMET SEREN Gazi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü İşletme Ana Bilim Dalı Sayısal Yöntemler Bilim Dalı Danışman : Yrd. Doç. Dr. Haluk SOYUER 1998, sayfa : 244 Jüri : Doç. Dr. Burhan ÇİL Doç. Dr. Abdullah ERSOY Yrd. Doç. Dr. Haluk SOYUER Çalışmada, uygulama alanı olarak seçilen Menemen Ovası Maltepe Sulama alanında bitkilerin su tüketimleri ile yeterli ve kısıtlı su koşullarında sulama programlarının belirlenmesi, aynı koşullar için maksimum gelirin elde edileceği en uygun ürün bileşimi ve su dağıtım planlarının oluşturulması amaçlanmıştır. Maltepe Sulaması içerisinde; ortalama 76.40 da sulu tarım alanına sahip 24 işletmeden oluştuğu kabul edilen Y6 kanalı sulama alanı ele alınmıştır. Bu alanda yetiştirilen 12 bitki için, yörede etken toprak gruplarına göre yeterli ve kısıtlı sulama suyu koşullarında, IRSIS bilgisayar yazılımı yardımıyla sulama programları hazırlanmıştır. Bu bitkiler için brüt kar değerlerinin hesaplanmasında toprak bünyesi ve uygulanacak sulama suyu miktarı dikkate alınmıştır. Buna bağlı olarak kısıtlı su koşullarında; sulama sayısı, su miktarı ve verimdeki azalmayı gözönünde bulunduranbir brüt kar yaklaşımı uygulanmıştır. İşletme için optimum bitki deseninin belirlenmesinde doğrusal programlama, Y6 sulama alanı için optimum su dağıtımının bulunmasında da dinamik programlama tekniğinden yararlanılmıştır. Hakim toprak bünyesinde (T3) optimum bitki deseni sonuçlarına göre işletme geliri; yeterli su koşullarında 914 milyon TL, kanal kapasitesinin % 80'e düşmesi durumunda 778 milyon TL, % 60'a düşmesi durumunda ise 567 milyon TL olarak bulunmuştur. Kanalda su bulunmaması durumunda (% 0) ise kuru tarımdan elde edilecek gelir 194 milyon TL olmaktadır. Kanalda tüm işletmelere yetmeyecek miktarda su bulunması durumunda, bu alandan elde edilecek toplam gelirin maksimuma çıkartılabilmesi için mevcut suyun eşit olarak dağıtımı yerine, bazı işletmelerin hiç su alamayacağı bir su dağıtımı planı ortaya çıkmıştır. Bu dağıtım mevcut alanın tamamında gelir artışı sağlamakla birlikte, üreticiler arasında sosyal adaletsizliğe neden olacaktır. Bu adaletsizliğin giderilebilmesi için; tarımsal üretim, su dağıtımı ve sulama konusunda ortak karar alıp uygulayabilen ve tüm çiftçilerin üye/ortak olacağı yeni bir örgütsel oluşum gerekmektedir. Anahtar kelimeler : Menemen, yetersiz su, kısıntılı sulama, optimum bitki deseni, optimum su dağıtımı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MASTER THESIS AN APPLICATION ON FARM OPTIMIZATION, OPTIMUM WATER DISTRIBUTION WITH ADEQUATE AND LIMITED WATER SUPPLY IN MENEMEN PLAIN OF MALTEPE DRRIGATTON AHMET ŞEREN Gazi University Graduate School of Social Science Department of Management MBA in Operations Research Supervisor : Asst. Prof. Dr. Haluk SOYUER 1998, page : 244 Jury : Assoc. Prof. Dr. Burhan ÇİL Assoc. Prof. Dr. Abdullah ERSOY Asst. Prof. Dr. Haluk SOYUER This study aim, to determine irrigation programmes using evapotranspiration in adequate and limited water application condition; and to obtain, at sometime, optimum crop pattern, water distributions plans at a maximum level. In Maltepe irrigation land, Y6 irrigation channel has been taken as an example which has an avarage at 76.40 da irrigation land and 24 farms. For 12 plants in adequate and limited water condition according to dominant soil groups, irrigation programmes has been prepared through ERSIS computer programme. To determine gross return values for these plants soil texture and irrigation water amount which are applied have been taken account. Furthermore, this in the limited water condition irrigation number, irrigation amount and yield decreases are taken account, thus grossreturn value has been applied. Linear and dynamic programming have been used to determine optimum crop pattern for farms and optimum water distribution for Y6 irrigation land, respectively. Farm income, according to optimum crop pattern result in dominant soil texture 914 million TL, in adequated water condition; 778 million TL, in channel capacity under % 80; 567 million TL, in channel capacity under % 60, have been founded. Dry farming condition farm income is 194 million TL In the case that sufficient water isn't found in channel for all farms to increase maximum total income obtained from this land instead of equal distribution of present water, an irrigation water plans has been founded for some farms that never take irrigation water. This distrubition, in spite of obtaining income increases in the present land will create social problems among producers. To annihilate this social inequality, an association is essential on the subject of agricultural product, irrigation water ditrubition and irrigation where all producers can join to apply all decisions. Key words : Menemen, limited water supply, deficit irrigation, optimum crop pattern, optimum water distribution.