COVİD-19 geçiren bireylerde tüm vücut titreşim eğitiminin fiziksel aktivite, kas kuvveti ve solunum fonksiyonlarına etkisi
The effects of whole body vibration training on physical activity, muscle strength and pulmonary functions in individuals with COVİD-19
- Tez No: 875045
- Danışmanlar: PROF. DR. RENGİN DEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 203
Özet
Çalışmamız COVID-19 geçiren bireylerde tüm vücut titreşim (TVT) eğitiminin solunum fonksiyonları, kas kuvveti, fonksiyonel kapasite, fiziksel aktivite ve yaşam kalitesi üzerine etkilerini değerlendirmek üzere randomize kontrollü çift kör olarak planlandı. Çalışmaya, dahil edilme kriterlerine uyan 18 yaş üstü 42 birey katıldı. TVT grubuna (n=21) haftada 3 gün, 8 hafta boyunca TVT eğitimi ve solunum egzersizleri uygulanırken, kontrol grubuna (n=21) sadece solunum egzersizleri verilmiştir. Tedavi başlangıcında ve bitiminde tüm katılımcıların solunum fonksiyonları spirometri cihazı ile, dispne düzeyi“Modifiye Tıbbi Araştırma Konseyi Ölçeği (mMRC)”ile, fonksiyonel kapasite“6 dakika yürüme testi (6DYT)”,“6 dakika pegboard ve ring testi (6DPRT)”ve“COVID-19 Sonrası Fonksiyonel Durum Ölçeği (PCFS)”ile, periferik kas kuvveti“taşınabilir el dinamometresi”ile, fiziksel aktivite“Actigraph GT3X cihazı”ve“Uluslararası Fiziksel Aktivite Formu (UFAA)”ile, yaşam kalitesi“EuroQol-5D-3L”anketi ile, anksiyete ve depresyon düzeyi“Hastane Anksiyete ve Depresyon Ölçeği (HADS)”ve“Olayların Etkisi Ölçeği (OEÖ-G)”ile, yorgunluk düzeyi“Chalder Yorgunluk Ölçeği (CFQ-11)”ve“VAS”ile, kırılganlık“Klinik Kırılganlık Ölçeği (KKÖ)”ile, günlük yaşam aktiviteleri“Lawton-Brody Günlük Yaşam Aktiviteleri ölçeği”ve“Barthel indeksi”ile, denge“statik postürografi cihazı (TETRAX®)”ve“tekrarlı otur kalk testi (STS)”ile, uyku“Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi (PUKİ)”ile, ağrı“Nordic Kas İskelet Sistemi Anketi”ile, semptomlar“COVID-19 Yorkshire Rehabilitasyon Anketi (C19-YRS)”ile ve fiziksel performans“Kısa Fiziksel Performans Bataryası (KFPB)”ile değerlendirildi. Tedavi sonrası tüm gruplar spirometri ölçümlerinde anlamlı gelişmeler göstermiş (p0,05), STS ve KFPB puanları, TVT grubunda daha fazla olmak üzere, her iki grupta da anlamlı sonuçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Our study aimed to evaluate the effects of whole-body vibration training (WBVT) on respiratory functions, muscle strength, functional capacity, physical activity, and quality of life in individuals recovering from COVID-19, using a randomized controlled double-blind design. Forty-two participants aged 18 and over who met the inclusion criteria were enrolled. The WBVT group (n=21) received WBVT and respiratory exercises three times a week for eight weeks, while the control group (n=21) received only respiratory exercises. At baseline and post-intervention, all participants' respiratory functions were assessed using spirometry, dyspnea level was measured using the Modified Medical Research Council Dyspnea Scale (mMRC), functional capacity was evaluated with the 6-minute walk test (6MWT), 6-minute pegboard and ring test (6PRT), and COVID-19 Post-functional Status Scale (PCFS), peripheral muscle strength was measured using a portable hand dynamometer, physical activity was monitored with the Actigraph GT3X device and International Physical Activity Questionnaire (IPAQ), and quality of life was assessed using the EuroQol-5D-3L questionnaire, anxiety and depression levels were evaluated using the Hospital Anxiety and Depression Scale (HADS) and Impact of Events Scale (IES-G), fatigue level was measured using the Chalder Fatigue Scale (CFQ-11) and Visual Analog Scale (VAS), frailty was assessed using the Clinical Frailty Scale (CFS), activities of daily living were assessed using the Lawton-Brody Instrumental Activities of Daily Living Scale and Barthel Index, balance was measured using the TETRAX® static posturography device and sit-to-stand test (STS), sleep quality was evaluated with the Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI), pain was assessed using the Nordic Musculoskeletal Questionnaire, symptoms were evaluated using the COVID-19 Yorkshire Rehabilitation Scale (C19-YRS), and physical performance was assessed using the Short Physical Performance Battery (SPPB). Following the intervention, significant improvements were observed in spirometry measurements in all groups (p0.05), STS and SPPB scores were significant, with greater improvements observed in the WBVT group.