Nogay Türkçesinde fiil
Verbs in Nogay Turkish
  1. Tez No: 73808
  2. Yazar: DİLEK ERGÖNENÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. LEYLA KARAHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 266
Özet
in ÖZET Bu tezde, Nogay Türkçesindeki basit fiiller, türemiş fiiller (isimden fiil yapma ekleri, fiilden fiil yapma ekleri), fiillerin basit ve birleşik kipli çekimleri, sıfat- fiil ekleri, zarf-fiil ekleri ve bunların fonksiyonları incelenmiştir. Nogay Türkçesindeki tüller, Nogayca-Rusça sözlükten taranmıştır. Toplam 3864 fiil tespit edilmiş, bunlar arasında değerlendirme yapılarak, orjinal olan örnekler tezde kullanılmıştır. Tezin“Yapı”ve“Çekim”bölümünde, önce anlatılan ek hakkında bilgi verilmiş, daha sonra ek ile ilgili değerlendirme, o ekle türemiş olan fiil örnekleriyle desteklenmiştir. Çekim bölümünde örnek fiil çekimleri yapılmıştır. Fiil çekimi incelenirken, Türkiye Türkçesindeki bir kipi Nogay Türkçesinde karşılayan birden fazla şekil olduğu görülmüştür. Bunlardan bazıları kurallı ve düzenli değildir. Üç ağzı bulunan Nogay Türkçesi henüz standart bir edebî dil hâline gelmemiştir.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY In this thesis, the simple verbs of Nogay Turkish, the derived verbs, (affixes to form verbs from nouns, affixes to form verbs from verbs) simple and complex conjugations affixes of participles, affixes of gerunds and their functions have been studied. Verbs in Nogay Turkish have been searched from Nogay-Russian dictionary. Totally 3864 verbs have been determined, by appraising among them, examples being original have been mentioned in the thesis. In certain parts of the thesis such as“structure”and“conjugation”, first some information about the affix has been given and then appraising about the affix has been made and supported by examples made with the derived verb. In the part“Conjugation”examples about conjugation have been given. While making conjugation, it has been found that any made in Turkish of Turkey corresponds the forms more than one. Some of them are not in order and regular. Nogay Turkish, which has three dialects has not been a standart literary language yet.