Pişir-soğut (cook-chill) yöntemiyle hazırlanan kerevitlerin (Astacus leptodactylus) besin değeri ve raf ömrünün belirlenmesi
Determination of the nutrition value and shelf life of crayfish (Astacus leptodactylus) prepared by cook-chill method
- Tez No: 738091
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLGÜN FATMA ŞENGÖR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Balıkçılık ve Su Ürünleri İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Su Ürünleri İşleme Teknolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu araştırmanın amacı, üç farklı pişirme yöntemi (BC: kaynayan suda haşlama, SVC: sous vide, MC: mikrodalga) uygulanmış kerevitlerin besin değeri ve soğuk depolama sırasında raf ömrü üzerine etkilerini araştırmaktır. Çalışmada üç farklı yöntem ile pişirilmiş kerevitlerin pişirme sonrası ağırlık kayıpları hesaplanarak verim yüzdesi bulunmuştur. Nem değişiminin takibi amacıyla analiz numunelerinde soğuk depolama sırasında periyodik olarak nem (%) ölçümleri gerçekleştirilmiştir. Çiğ (FC) ve pişirilmiş kerevitlerin (BC, SVC, MC) besin değerinin belirlenmesi için yüzde besin bileşimi (ham protein, ham yağ, ham kül, nem) analizleri yapılarak karbonhidrat ve enerji değerleri hesaplanmıştır. Çiğ (FC) ve pişirilmiş kerevitlerin (BC, SVC, MC) besin kompozisyonu değerlerini ortaya koymak için yağ asit, amino asit, mineral ve vitamin analizleri yapılmıştır. Raf ömrünü belirlemek için, kontrol grupların (VP: vakum ambalajlı kontrol grubu, MP: mikrodalga ambalajlı kontrol grubu) ve pişirilmiş grupların (BC, SVC, MC) soğuk depolama süresi boyunca; duyusal, fiziko-kimyasal (pH, toplam uçucu bazik azot (TVB-N), trimetilamin azot (TMA-N), tiyobarbitürik asit (TBA)) ve mikrobiyolojik (toplam mezofilik aerobik bakteri (TMAB), toplam psikrofilik aerobik bakteri (TPAB), maya, küf, toplam koliform, E.coli, Salmonella spp., Listeria spp., sülfit indirgeyen anaerob bakteri) analizleri gerçekleştirilmiştir. Pişirilen kerevit gruplarında (BC, SVC ve MC) pişirme işlemi sonrasında en düşük pişirme kaybının %2,71 ile SVC grubu kerevitlerde olduğu tespit edilmiştir. SVC, MC ve BC kerevit gruplarının verim yüzdesi sırasıyla %97,29, %96,27 ve %94,40 olarak belirlenmiştir. Her üç pişirme yönteminde kerevit etlerinin nem, kül ve karbonhidrat yüzdelerinde azalma, ham yağ ve ham protein yüzdelerinde artış gözlenmiştir. Pişirme yöntemine bağlı olarak en yüksek protein artışının %1,55'lik oran ile SVC kerevit grubunda, en yüksek yağ oranı artışının %1,06'lık oran ile MC kerevit grubunda olduğu tespit edilmiştir. Çiğ kerevit kuyruk etinin, başlıca doymuş yağ asitleri palmitik (%18,10) ve stearik (%11,40) asitler olduğu ve toplam doymuş yağ asidi (ƩSFA) oranının % 36,46 olduğu bulunmuştur. Tekli doymamış yağ asitleri palmitoleik (%4,26) ve oleik (%16,04) asitler olduğu ve toplam tekli doymamış yağ asidi (ƩMUFA) oranının %21,95 olduğu tespit edilmiştir. Kerevit etinin çoklu doymamış yağ asitleri (ƩPUFA) linoleik (%4,73), araşidonik (%7,70), eikosapentaenoik (%7,75) ve dokosaheksaenoik (%2,26) asitler olduğu ve toplam çoklu doymamış yağ asidi (ƩPUFA) oranının %24,68 olduğu belirlenmiştir. Pişirilmiş kerevitlerin tümünün toplam tekli doymamış yağ asidi (MUFA) oranının pişirme sonrasında artış gösterdiği, toplam PUFA yağ asitlerinde ise kayıplar olduğu, en yüksek kaybın %23'lük oranla SVC grubu kerevitlerde ortaya çıktığı tespit edilmiştir. Çiğ kerevit kuyruk etinde (FC) başlıca serbest amino asitler, glutamik asit, alanin, aspartik asit, glisin, arjinin ve tirozin olmuştur; esansiyel amino asitlerde ise en baskın amino asitlerin lösin ve lisin olduğu belirlenmiştir. Pişirilmiş kerevit gruplarının (BC, SVC ve MC) ƩEAA/NEAA oranının 0,81-0,98 g/100g arasında olduğu bulunmuştur. Çiğ kerevit kuyruk etinde en baskın mineral maddelerin kalsiyum, çinko, magnezyum, potasyum, selenyum, manganez, demir, bakır, fosfor ve sodyum elementlerinin olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to investigate the effects of three different cooking methods (BC: boiled, SVC: sous vide, MC: microwave) on the nutritional value and shelf life of crayfish during cold storage. In the study, the yield percentage was found by calculating the post-cooking weight loss of crayfish cooked with three different methods. Moisture (%) measurements were carried out periodically during cold storage in the analysis samples in order to monitor the moisture change. In order to determine the nutritional value of raw (FC) and cooked crayfish (BC, SVC, MC), percent nutrient composition (crude protein, crude oil, raw ash, moisture) analyzes were performed and carbohydrate and energy values were calculated. Fatty acid, amino acid, mineral and vitamin analyzes were performed to reveal the nutritional composition values of raw (FC) and cooked crayfish (BC, SVC, MC). To determine the shelf life, during the cold storage period of the control groups (VP: vacuum packaged control group, MP: microwave packaged control group) and cooked groups (BC, SVC, MC); sensory, physico-chemical (pH, total volatile basic nitrogen (TVB-N), trimethylamine nitrogen (TMA-N), thiobarbituric acid (TBA)) and microbiological (total mesophilic aerobic bacteria (TMAB), total psychrophilic aerobic bacteria (TPAB), yeast, mold, total coliform, E.coli, Salmonella spp., Listeria spp., sulfite-reducing anaerobic bacteria) analyzes were performed. In the cooked crayfish groups (BC, SVC and MC), it was determined that the lowest cooking loss was 2.71% in the SVC group crayfish after the cooking process. Yield percentages of SVC, MC and BC crayfish groups were determined as 97.29%, 96.27% and 94.40%, respectively. A decrease in moisture, ash and carbohydrate percentages, and an increase in crude fat and crude protein percentages were observed in all three cooking methods. Depending on the cooking method, the highest increase in protein was found in the SVC crayfish group with 1.55%, and the highest increase in fat was found in the MC crayfish group with a rate of 1.06%. It was found that the main saturated fatty acids of raw crayfish tail meat were palmitic (18.10%) and stearic (11.40%) acids, and the total saturated fatty acid (ƩSFA) ratio was 36.43%. Monounsaturated fatty acids were found to be palmitoleic (4.26%) and oleic (16.04%) acids, and the total monounsaturated fatty acid (ƩMUFA) ratio was 21.93%. The polyunsaturated fatty acids (ƩPUFA) of crayfish were linoleic (4.73%), arachidonic (7.70%), eicosapentaenoic (7.75%) and docosahexaenoic (2.26%) acids and total polyunsaturated fatty acid (ƩPUFA) ) rate was determined to be 24.67%. It was determined that the total monounsaturated fatty acid (MUFA) ratio of all cooked crayfish increased after cooking, there were losses in total PUFA fatty acids, and the highest loss occurred in SVC group crayfish with a rate of 23%. In raw crayfish tail meat (FC), the major free amino acids were glutamic acid, alanine, aspartic acid, glycine, arginine, and tyrosine; In essential amino acids, it was determined that the most dominant amino acids were leucine and lysine. The ƩEAA/NEAA ratio of the cooked crayfish groups (BC, SVC and MC) was found to be between 0.81-0.98 g/100g It has been determined that the most dominant mineral substances in raw crayfish tail meat are calcium, zinc, magnesium, potassium, selenium, manganese, iron, copper, phosphorus and sodium elements.