Ondokuz Mayıs Üniversitesi Eğitim Aile sağlığı Merkezlerine başvuran 18-65 yaş arası nonsteroid antiinflamatuar ilaç kullanan bireylerin nonsteroid antiinflamatuar ilaçlar hakkındaki risk bilgilerinin taranması ve sağlık okuryazarlığı ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Screening of risk information on nonsteroidal anti-inflammatory drugs and evaluation of the relationship with health literacy of individuals aged 18-65 who apply to Ondokuz Mayis University Education family HEALTH centers and use nonsteroidal anti-inflammatory drugs
  1. Tez No: 807623
  2. Yazar: BEYZANUR YAHŞİ UZUN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA YASİN SELÇUK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
AMAÇ: Bu çalışmanın amacı 18-65 yaş aspirin dışı nonsteroid antiinflamatuar ilaç kullanan hastaların nonsteroid antiinflamatuar ilaçların riskleri hakkındaki bilgilerini taramak ve sağlık okuryazarlığı ile ilişkisini değerlendirmektir. GEREÇ VE YÖNTEM: Bu çalışma kesitsel, tanımlayıcı tipte bir anket çalışmasıdır. 01/09/2022-28/02/2023 tarihleri arasında Samsun'daki eğitim aile sağlığı merkezlerine başvuran 18-65 yaş hastalara yüz yüze anket yöntemi uygulanmıştır. Çalışma kapsamında 243 kişinin verisi analiz edilmiştir. Verilerin analizinde IBM SPSS 22.0 kullanılmıştır. İstatistiksel anlamlılık düzeyi p0,05). TARTIŞMA ve SONUÇ: Nonsteroid antiinflamatuar ilaçların yan etkilerinden en çok bilineni mide ve barsak üzerine olan yan etkilerdi. Katılımcıların sağlık okuryazarlığı ile yan etki bilgileri arasında anlamlı ilişki bulunamadı.
Özet (Çeviri)
AIM: The aim of this study is to scan the knowledge of patients aged 18-65 years using non-aspirin nonsteroidal anti-inflammatory drugs about the risks of nonsteroidal antiinflammatory drugs and to evaluate its relationship with health literacy. MATERIALS AND METHODS: This study is a cross-sectional, descriptive survey study. A face-to-face survey method was applied to patients aged 18-65 who applied to the education family health centers in Samsun between 01/09/2022-28/02/2023. The data of 243 people were analyzed within the scope of the study. IBM SPSS 22.0 was used for data analysis. The statistical significance level was accepted as p 0.05). CONCLUSIONS: The most well-known side effect of NSAIDs was the side effects on the stomach and intestines. There was no significant relationship between the health literacy of the participants and their side effect knowledge.