Makroekonomik faktörlerin döviz kuru üzerindeki belirleyici etkileri: Seçilmiş ülke örnekleri ile ekonometrik analiz
Determinants of exchange rates in relation to macroeconomic factors: An econometric study of selected countries
  1. Tez No: 972049
  2. Yazar: BUSE TOPÇU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSA BAYIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
Özet
Döviz kuru, uzun süredir ekonomilerde ilgiyle incelenen ve birçok araştırmaya konu olan bir değişkendir. Döviz kurunun diğer makroekonomik değişkenlerle arasındaki ilişkinin bilinmesi ekonominin sağlıklı ve istikrarlı bir şekilde ilerlemesi ve olası bir kriz halinde politika yapıcıların bu ilişkileri göz önüne alarak politikaları buna göre ayarlamaları açısından önem arz etmektedir. Bu çalışmanın amacı, döviz kurları ile faiz oranı, enflasyon oranı, gelir ve para arzı gibi bazı makroekonomik değişkenler arasındaki ilişkiyi teorik ve ampirik olarak incelemek ve bu ilişkileri Satın Alma Gücü Paritesi, Faiz Oranı Paritesi ve Parasalcı Yaklaşım çerçevesinde değerlendirmektedir. Ocak 2003-Aralık 2023 dönemini kapsayan çalışmada, söz konusu dönemde dünya enflasyon ortalaması üzerinde enflasyona sahip altı gelişmekte olan (Brezilya, Meksika, Güney Afrika, Türkiye, Macaristan ve Romanya) ülke incelenmiştir. Analizler sonucunda hem uzun hem de kısa dönemde faiz oranı, enflasyon oranı ve para arzının döviz kuru üzerinde pozitif ve anlamlı bir etkiye sahip olduğu belirlenmiştir. Bu sonuçtan hareketle, döviz kuru değişikliklerin açıklanmasında Satın Alma Gücü Paritesi ve Parasalcı Yaklaşım geçerli iken, Faiz Oranı Paritesi Yaklaşımının geçerli olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Bununla birlikte gelirdeki değişmeler ne uzun dönemde ne de kısa dönemde döviz kurunu etkilememektedir. Bu sonuçlardan hareketle, döviz kuru değişikliklerinin açıklanmasında Satın Alma Gücü Paritesi ve Parasalcı Yaklaşım geçerli iken, Faiz Oranı Paritesi Yaklaşımının geçerli olmadığı yorumu yapılabilmektedir.
Özet (Çeviri)
Exchange rates have long been a subject of curiosity across economies and have been extensively studied in academic research. Understanding the relationship between exchange rates and other macroeconomic variables is crucial for ensuring economic stability and for enabling policymakers to design appropriate responses in times of crisis. The aim of this study is to theoretically and empirically examine the relationship between exchange rates and selected macroeconomic variables—namely interest rates, inflation, income, and money supply—within the frameworks of Purchasing Power Parity (PPP), Interest Rate Parity (IRP), and the Monetarist Approach. The study covers the period from January 2003 to December 2023 and focuses on six developing countries (Brazil, Mexico, South Africa, Turkey, Hungary, and Romania) that experienced inflation rates above the global average during this period. The empirical analyses reveal that, in the long run, interest rates, inflation, and money supply exert a statistically significant positive impact on exchange rates. In the short run, these three variables continue to have a positive and significant effect on exchange rates. However, changes in income do not appear to influence exchange rates in either the short or long run. Based on these findings, it can be concluded that while the Purchasing Power Parity and Monetarist Approach hold in explaining exchange rate movements, the Interest Rate Parity theory does not appear to be valid in this context.