Cinsel saldırı vakalarının aydınlatılmasında kullanılmak üzere türkiye'deki kondom içeriğindeki lubrikant profillerinin belirlenmesi ve veri tabanı oluşturulması
Determination of lubricant profiles in condom content in turkey and creating a database for used in sexual assault cases
- Tez No: 738135
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUĞBA ÜNSAL SAPAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Genetik, Kimya, Forensic Medicine, Genetics, Chemistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Bağımlılık ve Adli Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Adli Genetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Tarihten günümüze kadar geçen sürede, bir canlıya uygulanan en ağır ikinci suç olarak bilinen cinsel saldırı suçu, dünya çapında ve ülkemizde oldukça fazladır. Cinsel saldırı suçlarının neticeleri mağdur için hem bedenen hem de ruhen oldukça ağırdır. Bu kadar ağır neticelere sebep olan bu suçun aydınlatılması, olay yeri-fail-mağdur arasındaki ilişkinin doğru çözümlenmesi ve davanın öncelikle adaletin tecelli ederek mağdur ve ailesi için en kısa sürede, doğru deliller yardımıyla aydınlatılması oldukça önemlidir. Olay sonrası şikayetçi olan mağdurdan, fiziksel muayene sonrası elde edilen delillerden ya da olay yerinden elde edilen delil niteliği taşıyabilecek bulgulardan, mağdurun ifadesini destekleyecek yönde fiziksel delillerin olmaması ya da yeterli miktarda fiziksel delilin olmaması, ceza adalet sistemi sürecinin doğru işleyememesine ve mağdurun yaşadığı bu büyük suçun aydınlatılamamasına ya da uzun sürelerde çözümlenmesine sebep olabilir. Genellikle cinsel saldırılarda, mağdurla saldırgan arasındaki bağlantıyı kuracak en önemli delil, biyolojik delillerdir. Fakat saldırgan cinsel saldırı sırasında kondom kullanırsa DNA elde edilebilecek bir biyolojik örnek elde etme şansı düşecektir. Bu tarz durumlarda mağdurun bedeni üzerinde yapılan genitorektal muayene sonrasında elde edilebilecek kondom varlığını ispatlayan lubrikant gibi kimyasal kalıntının tespit edilmesi, işlenen suçun kondom varlığında gerçekleştiğini destekleyebilir. Özellikle DNA elde edilemediği durumlarda lubricant varlığının tespiti ile mağdur ve şüpheli arasındaki bağlantı kurulabilir ve mağdurun öyküsünü destekleyecek yardımcı bir delil olarak kondom varlığı kullanılabilmektedir. Bu alanda yapılan çalışmalar, cinsel saldırı sonra vajinal swabta kondom varlığına dair kalıntıların tespit edilebildiğini, kondomların içerdikleri kimyasallara göre çeşitli spektroskopik yöntemlerle sınıflandırılmasının ve karakterize edilmesinin mümkün olduğunu göstermektedir. Cinsel saldırılarda yardımcı delil olarak kullanılmak üzere kullanılan yerel kondomların kimyasal yapılarına göre veri tabanları oluşturan ülkeler literatürde görülmektedir. Bu çalışmada; ATR-FTIR (Attenuated Total Reflectance Fouirer Transform Infrared Spektroskopi) cihazı kullanılarak, Türkiye'de yaygın olarak kullanılan ve temini birçok kişi tarafından kolaylıkla sağlanabilecek kondom markaları ve bu markalara ait mümkün olduğunca fazla çeşit analiz edilmiştir ve Türkiye'de kullanılabilecek kondomlara ait lubrikant veri tabanı oluşturulmuştur. Analiz sonuçlarına bakılarak, ATR-FTIR cihazının, belirlenen kondom marka ve çeşitlerini başarıyla analiz ettiği, her markanın her çeşidine özgü spektrumlar vererek, hangi tür kimyasal içerdiğinin ve lubrikant varlığının belirlenebildiği saptanmıştır. Adli bilimlerde özellikle cinsel saldırı suçlarının aydınlatılması noktasında yardımcı delil olarak kullanılabilmek adına kondomlara ait, Türkiye için bir veri tabanı hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The crime of sexual assault, which is known as the second most serious crime applied to a living thing from history to the present, is quite high in the world and in our country. The consequences of sexual assault crimes are very heavy for the victim, both physically and mentally. It is very important to illuminate this crime that has caused such severe consequences, to correctly analyze the relationship between the crime scene-perpetrator-victim, and to clarify the case for the victim and his family as soon as possible, with the help of correct evidence, by first rendering justice. The absence of physical evidence to support the statement of the victim, or the lack of sufficient physical evidence to support the victim's statement, from the victim complaining after the incident, from the evidence obtained after the physical examination, or from the findings that may have the quality of evidence from the crime scene, the fact that the criminal justice system process cannot function properly and that the victim has experienced this major crime. It may cause it not to be illuminated or to be resolved for a long time. Generally, in sexual assaults, the most important evidence to establish the connection between the victim and the aggressor is biological evidence. However, if the attacker uses a condom during the sexual assault, the chance of obtaining a biological sample from which DNA can be obtained will decrease. In such cases, the detection of chemical residue such as lubricant proving the presence of a condom, which can be obtained after the genitorectal examination of the victim's body, may support that the crime was committed in the presence of a condom. Especially in cases where DNA cannot be obtained, the presence of lubricant can be linked between the victim and the suspect, and the presence of a condom can be used as auxiliary evidence to support the victim's story. Studies in this area show that residues of the presence of condoms can be detected in the vaginal swab after sexual assault, and it is possible to classify and characterize condoms by various spectroscopic methods according to the chemicals they contain. Countries that create databases according to the chemical structures of local condoms used as auxiliary evidence in sexual assaults are seen in the literature. In this study; Using the ATR-FTIR (Attenuated Total Reflectance Fourier Transform Infrared Spectroscopy) device, condom brands that are widely used in Turkey and that can be easily supplied by many people and as many types of these brands as possible were analyzed and the lubricant database of condoms that can be used in Turkey was analyzed. was created. Looking at the results of the analysis, it was determined that the ATR-FTIR device successfully analyzed the determined condom brands and types, giving specific spectra for each type of each brand, enabling the determination of what type of chemical it contained and the presence of lubricant. A database of condoms has been prepared for Turkey in order to be used as auxiliary evidence in forensic sciences, especially at the point of elucidating sexual assault crimes.