Samsun Pelitköy Eğitim Aile Sağlığı merkezine kayıtlı 65 yaş ve üzeri hastaların yaşlı istismarı açısından değerlendirilmesi
Evaluation of patients aged 65 and over, registered to Samsun Peli̇tköy educational family HEALTH center, in terms of elderly abuse
  1. Tez No: 738142
  2. Yazar: MUSTAFA ÇUBUKCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEKTAŞ MURAT YALÇIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
AMAÇ: Bu çalışmada Samsun Pelitköy Eğitim Aile Sağlığı Merkezine kayıtlı 65 yaş ve üzeri hastaların yaşlı istismarı açısından değerlendirilmesi, sosyodemografik değişkenler ile incelenmesini ve önleme konusunda bilgi edinilmesi hedeflenmiştir. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmamız kesitsel, tanımlayıcı, açık kontrolsüz tipte bir anket çalışmasıdır. Samsun Pelitköy Eğitim Aile Sağlığı Merkezine kayıtlı 65 yaş ve üzeri hastalar çalışma hakkında bilgilendirilip, çalışmaya katılmayı kabul eden kişiler ile yüz yüze veri toplama formu uygulanmıştır. Çalışmaya 200 hasta katılmıştır. Verilerin analizinde SPSS 21.0 kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
AIM: In this study, it was aimed to evaluate the patients aged 65 and over registered in Samsun Pelitköy Education Family Health Center in terms of elder abuse, to examine them with sociodemographic variables and to obtain information about prevention. MATERIALS AND METHODS: Our study is a cross-sectional, descriptive, open uncontrolled type survey study. Patients aged 65 and over registered in Samsun Pelitköy Education Family Health Center were informed about the study, and a face-to-face data collection form was applied to those who agreed to participate in the study. There are 200 participants. When analyzing the data, SPSS program was used. It is accepted that p-value is less than 0,05 for all the tests used. RESULTS: In this study, which was conducted with patients with good cognitive function, physical abilities, and not using antidepressants and psychotic drugs, it was concluded that the abuse rate was 5%.