İzmir'de yaşayan 60 yaş ve üzeri kadınlarda eşten ayrılık sonrası kendini yeniden oluşturma süreci
Process of re-emergence of self after seperation from spouse among 60 year-old and older women living in Izmir
- Tez No: 475836
- Danışmanlar: PROF. DR. AKÇA TOPRAK ERGÖNEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Sosyoloji, Psychology, Sociology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Türkiye'nin giderek ve hızla yaşlanan bir ülke olmasının yanı sıra kadınsallaşan yaşlılığı diğer sosyolojik değişkenlerle de dinamik bir ilişki içindedir. Patriarkal toplumun normlarını taşıyan aile yaşamı ve evlilik içinde geçirdiği süre boyunca birtakım etkilere ve değişimlere maruz kalan kadın toplumsal cinsiyet eşitsizliği ve denetlenme durumunu deneyimleyebilmektedir. Bu etki ve değişimlerin ortadan çıktığı ayrılık veya eş kaybı durumunun nasıl algılandığı, söz konusu olaydan sonra yaşam durumunda ve adaptasyon sürecinde ne gibi düşünsel süreçler ve günlük yaşam olaylarının yaşandığı araştırmanın ana sorunsalıdır. Varoluşçu feminist bakış açısı ile felsefi literatürün içerik analizinin yapılması ve İzmir'de Haziran ayı içerisinde 60 yaş ve üzeri 150 kadın üzerinde gerçekleştirilen tam yapılandırılmış anket uygulaması ile araştırma tamamlanmıştır. Ulaşılan sonuca göre eşten ayrılık sonrasında kendini yeniden oluşturma sürecinde, evlilik süresi yeni başlayan yaşam dönemiyle fiziksel ve bağımsızlık alanlarıyla negatif ilişki içerisindedir.
Özet (Çeviri)
Addition to Turkey's position as one of the rapidly aging countries, feminization of this context has a dynamic relation with several sociological valuables. Women who have been affected and changed by during their time of patriarchal family life and marriage can also experience gender inequality and feeling of being inspected. The basis of this research is separation from spouse or loss of them as a source of these effects and changings, how this situation is perceived or experienced. As the research method, content analysis of literature with an existentialist feminist perspective and interviews with 150 women who are older than 60 in İzmir, on June have been chosen. As a result, it can be emphasized the process of re-emergence of self after separation with spouse or loss of the spouse duration of marriage has a negative correlation with physical condition and independence areas.