Türk edebiyatında müseddes
Müseddes in Turkish literature
  1. Tez No: 73819
  2. Yazar: AYŞE TUBA KESKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA İSEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 384
Özet
ÖZET Müseddes Arapça menşeli bir kelime olup“sûsd”kökünden gelmekledir. Türk çe' de altılı, altı kısımdan meydana gelmiş, altılık gibi manaları bulunmaktadır. İlk ör neklerine Arap edebiyatında rastladığımız müseddes daha sonra Fars ve Türk edebi yatında önemli nazım şekilleri arasına girmiştir. Türk edebiyatında ilk örneğine XV. yüzyılda rastladığımız müseddes, XX. yüzyıla kadar yazılmaya devam etmiştir. Bu çalışmada 350 şair incelenmiş, 8 1 divanda 225 müseddes tesbit edilmiştir. Müseddes nazım şekli musammatlar arasında yer almaktadır. Öncelikle Müzde vic ve Mütekerrir olmak üzere iki bölüme ayrılan müseddesler kafiye örgüleri bakı mından çeşitlilik gösterirler. Ana kafiye örgüleri müzdevic müseddeslerde aaannn bbbbba ccccca; mütekerrir müseddeslerde aaaaAA bbbbAA ecccAA şeklinde biçim lenirken:, mütekerrir müseddeslerin müzdevic müseddeslere oranla daha sık kullanıl dığı görülmüştür. Genellikle 5 ve5'e yakın bendler halinde yazılmış olan müseddeslerde bend sa yısında bir sınırlama yoktur.. Müseddeslerde en fazla kullanılan vezinler, aruz vezninin“Fâf ilâtüh Fâ'ilâlün Fâ°ılâtün Facilun”,“Mefailün Mefâcîlün Mefâcîlün Mefâ'ilün”ve“Fe'ilâtün Fe'ilâ tün Fecilâtün Feilün”kalıplandır. Şairler umumiyetle son bendde mahlasını belirtir ken, başlıklı müseddeslerin çokluğu dikkat çekicidir. Türk edebiyatının önemli nazım şekillerinden biri olan müseddeslerde konu sı nırlaması yoktur. Ancak felsefe ve tasavvuf konulan sıkça işlenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT“Müseddes”is an Arabic origin word coming from the.“Sûsd”root. It means hr Turkish“Consisting of six parts”,“In six piecis”. Müseddes who se first examples have been encountered in Arabic literature, have become one of the important versifications forms in persian and Turkish literatures later on. Müseddes whose first samples are encountered in Turkish literalu- re in the 15,h century, has been continued'to be written until the 20“1 century 350 poets have been examined in this study and 225 müseddes were deter mined in 81 divans. Müseddes,, as a versificatio.n form is placed among musammats: Mii- seddeses which are first divided into two parts being Müzdevices and Miite- kerrirs show some diversities in respect of rhyme structures. While main rhyme structures in Müzdevic Müseddeses is formed as aaaaaa bbbbba cccc- ca, it is formed as aaaaAA bbbbÂA cccc'AA in Mütekerrir Müseddesses. The later has been used more commonly. Number of stanzas are not limited irt Museddeseswhich generally ha- *.- -. ve been written in 5 or about 5 stanzas. The most commonly used meters in Müseddeses is the prosody meter ”Fâcilâtün Fâcilâtün Fâcilâtün Fâcilün“, ”Mefâ^lürr Mefâ^lün MefâcÎLün MefârÎIürT and“Fecilâtün Fecilâtün Fecilâtün Fecilün”. Poets generally put their eudonyms in the last stanza. Müseddeses with, a heading- are seen to be more in num ber. There are.no any limitations to topics in Müseddes“ which areone of the important versification forms. in- thes -Turkish Literature-. But philosophical and mystical topics have been treated frequently- ”,