Astımda kullanılan ilaçların klinik ve yan etkileri ile ilgili çocuk sağlığı ve hastalıkları hekimlerinin bilgi düzeyi
Clinical and side effects knowledge of pediatricians regarding drugs used in asthma management
  1. Tez No: 813231
  2. Yazar: FATİH ÇİÇEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULKADİR BOZAYKUT, UZMAN MAHMUT DOĞRU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: ​Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Giriş ve Amaç: Astım; nefes darlığı, hışıltı, göğüste sıkışma hissi ve öksürük gibi tekrarlayıcı solunum semptomları ile giden, genellikle kendiliğinden düzelen geri dönüşümlü hava yolu obstrüksiyonu ve artmış bronşiyal duyarlılığın eşlik ettiği çocukluk çağının en sık rastlanan akut ve kronik enflamatuar solunum yolu hastalığıdır.Genel pediatri uzmanlığında çocukluk çağı astımı ve tedavisi konusunda yeterli bilgi düzeyi etkin kontrol için gerekli olduğundan bu çalışmada, pediatristlerin çocukluk çağı astımında kullanılan ilaçlar konusunda bilgi ve uygulamalarının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza 200 çocuk hastalıkları ve sağlığı uzman veya asistan hekimi katıldı. Astım tedavisinde kullanılan ilaçlar ilgili toplam 40 soruluk anket hekimlere uygulandı. Bulgular:Uzman hekimlerin ve hekimlik süresi 5 yıldan fazla olanların anket sorularına verdikleri doğru cevap sayıları, asistan hekimlerin ve hekimlik süresi 5 yıldan daha az olanların verdikleri doğru cevap sayısından anlamlı olarak daha yüksekti (p: 0.001). Cinsiyetin teste doğru cevap verme açısından anlamlı bir farklılık oluşturmadığı görüldü (p: 0,881). Sonuç: Astım kılavuzları ve pratik yaklaşımda bir kısım farklılıklar olsada çocuk hekimlerinin çoğu yaklaşımlarının kılavuzlara uygunluk gösterdiği saptanmıştır.Hekimlik süresi ve uzman veya asistan olmak anlamlı olarak fark yaratmışken,cinsiyetin anlamlı farklılık yaratmadığı görülmüştür. Ancak astımlı çocuklara daha etkin ve standartize tedavi verilebilmesi için mezuniyet sonrası düzenli aralıklarla eğitimin gerekli olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Prologue and Aim: Asthma; shortness of breath, wheezing, leading to recurrent respiratory symptoms such as chest tightness and cough, usually the most common acute and chronic inflammatory respiratory disease resolves spontaneously reversible airway obstruction and increased accompanied by childhood bronchial sensitivity.General expertise in pediatrics and childhood asthma sufficient knowledge about treatment are necessary for effective control.This study aimed to evaluate childhood pediatricians ' knowledge and practice about the drugs used in asthma. Materials and Methods: In our study, 200 pediatriciansor physician assistants attended.A total of 40 questions about the drugs used to treat asthma questionnaire was administered to physicians. Results:Pediatricians and medicine in 5 years time the number of correct answers given to those questions than survey, physicians and physician assistants duration of 5 years was significantly higher than the number of correct answers they give less (p: 0.001).Create a significant difference in terms of gender tests accurately answer that was seen (p = 0.881). Conclusion:Asthma guidelines and practical , though some differences in approach has been found to conform to guide the approach of many pediatricians. Medicine time and created the expert or assistant to the significant difference was observed no significant difference in gender. However, children with asthma can be more effective and standardized treatment for post-graduate education is expected to be at regular intervals.