Farklı türdeki yabancı dizilerde antisosyallerin temsili: Netflix dizilerinin analizi
Representation of antisocials on different categories of tv series: The analysis of Netflix series
- Tez No: 738251
- Danışmanlar: PROF. DR. HALUK KAZIM GERAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gazetecilik, Psikoloji, Radyo-Televizyon, Journalism, Psychology, Radio and Television
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 376
Özet
Antisosyallerin dizilerdeki temsili her zamankinden daha popüler bir hal almış gibi görünmektedir. Peki, söz konusu diziler antisosyal karakterleri ne kadar gerçeğine uygun olarak temsil etmektedir? Bu çalışmada, önce antisosyal kişilik bozukluğunun tarihçesine yer verilmiş, ikinci bölümde hastalığın ayrıntılı bir tanımlaması yapılmış ve üçüncü bölümde ise, medyayla ilişkisi ele alınmıştır. Çalışmanın dördüncü ve son bölümü olan araştırma kısmında ise, farklı türdeki Netflix dizilerinde yer alan antisosyal karakterlerin nasıl temsil edildikleri nitel içerik analizi ile çözümlenmiş ve karakterlerin temsillerine ilişkin mümkün olduğunca ayrıntılı analizler verilmiştir. Bu bağlamda, iki seri katil/cinayet, iki gençlik ve iki de hapishane dizisi olmak üzere toplamda altı Netflix dizisi ve bu dizilerde yer alan yedi karakter analiz edilmiştir. Araştırma kapsamındaki diziler Dexter, How to Get Away with Murder, Élite, 13 Reasons Why, Locked Up ve Orange Is the New Black'dir. Araştırma sonunda, antisosyallerin cinayet, tecavüz gibi ağır suçlarla ilişkilendirilerek ve bozukluklarına uygun olmayan olumlu özelliklerle temsil edildikleri görülmüştür. Bu temsiller neden önemlidir? Çünkü mevcut temsiller nedeniyle insanlar sadece ağır suçlar işleyen kişilerin antisosyal olduğunu düşünme eğilimi gösterebilir ve böylece, suç işlemeyen antisosyalleri gözden kaçırabilir; antisosyallerin derinliğine duygular yaşayan ve başkaları için de güçlü olumlu duygular besleyebilen kişiler olduklarını düşünebilir. Tüm bu yanlış algılar da, kişilerin yaşamında kayıplara, zararlara neden olabilir.
Özet (Çeviri)
It seems like the representation of antisocials on the series is more popular than ever. Then, one can ask: How much do these series represent antisocial characters like they really are? In this study, it has been firstly employed the history of antisocial personality disorder, and then, in the second chapter, the disease has been defined in detail, and in the third chapter, it has been correlated with media. In the fourth and the last chapter of the study, which is the research part, it has been analysed the representation of antisocial characters on different categories of Netflix series through qualitative content analysis, and has been given analyses in detail about the representation of characters as much as possible. In this context, two serial killer/murder series, two adolescent series and two prison series, in total, six Netflix series and seven characters on these series has been analysed. The research contains the following series: Dexter, How to Get Away with Murder, Élite, 13 Reasons Why, Locked Up and Orange Is the New Black. The research shows that antisocials are represented as criminals who comits felonies like murder and rape, and with positive qualifications, which someone with the disorder can't have. Why are these representations important? Because, in consequence of these representations, people might tend to think that only the felons are antisocials, and thus they may not recognize antisocials who doesn't commit a crime and may think antisocials have deep emotions and are capable of feeling strong positive emotions for others. All of these wrong beliefs can cause losses and damages in people's lives.