The conflicts of women in literature, politics and relationships: A comparative reading of The Golden Notebook by Doris Lessing and A Strange Woman by Leyla Erbil
Kadının edebiyat, politika ve ilişkilerindeki çatışmalar: Doris Lessing'in Altın Defter ve Leyla Erbil'in Tuhaf Bir Kadın adlı eserlerinin karşılaştırmalı incelemesi
  1. Tez No: 364956
  2. Yazar: NAZAN GELBAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEDİHA GÖBENLİ KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Karşılaştırmalı Edebiyat, Türk Dili ve Edebiyatı, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Comparative Literature, Turkish Language and Literature, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışma 20. yüzyılda farklı kültürlerden ve coğrafyalardan iki kadın yazar tarafından yazılan romanların karşılaştırmalı bir çalışmasını feminist edebiyat eleştirisi kapsamında sunmaktadır. Söz konusu eserler İngiliz romancı Doris Lessing'in The Golden Notebook ve çağdaşı olan Türk yazar Leyla Eril'in Tuhaf Bir Kadın adlı eserlerdir. Öncelikli olarak batıda kadınlık kavramının yüzyıllar içinde geçirdiği sosyal, edebi ve politik yönlerdeki gelişimi ağırlıklı olarak Elaine Showalter'ın bakış açısından analiz edilmiş, feminist edebiyat eleştirisine konu olan kavramlar açıklanmış, daha sonra ise kısaca Türkiye'de feminizmin gelişimi tarihsel bir sıralama içerisinde sunulmuştur. Tezin ana bölümünde sözü geçen romanların karşılaştırması yer almaktadır. Bu eserlerdeki baş kadın karakterlerinin sanat, siyaset ve sosyal ilişkilerinde yüzyıllardır süregelen özgürleşme çabaları incelenmiş, ekonomik özgürlükleri olan, eğitimli ve sanata yatkın kadın karakterlerin toplumdaki bu eşitsizliğe baş kaldırmaları ve bunun bedelini parçalanmış hayatlarıyla ve benlikleriyle ödemeleri düşüncesi doğrulanmıştır. Tüm bu incelemenin neticesinde ortaya çıkan şaşırtıcı diğer bir konu ise farklı milliyetlerden, farklı kültürlerden iki kadın yazarın neredeyse aynı konuları benzer yaklaşımlarla ve üslupla incelemesi olduğu düşünülmüştür. Ayrıca The Golden Notebook'ta özgür yetişkin bir kadın portresi verilirken, Tuhaf Bir Kadın'da ağırlıklı olarak patriyarkanın boyunduruğunda yaşayan bir kadın ve bu ortamda özgürleşmeye çalışan genç bir kızın hayatı verilmiştir. Başka bir ifadeyle, bu iki eserin karşılaştırmalı incelenmesi kadının özgürleşme sürecini öncesiyle ve sonrasıyla görmemizi sağlamıştır ki bu da bu çalışmayı kapsamlı ve anlamlı kılmıştır.
Özet (Çeviri)
This dissertation presents a comparative study of two novels, written in the twentieth century by two female authors from different cultures and countries, in the light of feminist literary criticism. These novels are The Golden Notebook by English novelist, Doris Lessing, and A Strange Woman, by Lessing's Turkish contemporary, Leyla Erbil. In the first part, feminist literary criticism in Europe is presented in detail, regarding the female experience of literature, relations with other people and politics focusing mostly on Elaine Showalter's point of view. Then, a brief summary of feminist theory in Turkey is given. In the main part of the work, these two novels are compared and contrasted. The experiences of the two female protagonists in literature, relationships and politics are analysed. It can be demonstrated that these educated, skilful and economically independent women are dedicated to rebel against social conventions, which do not offer a place for them, and that they pay for this rebellion with fragmented lives and selves. It is highly interesting to find that two novelists from different countries and cultural backgrounds have written similar novels, dealing with the women's question, and that they adopt a similar style and approach. Moreover, while a free, adult woman has been portrayed in The Golden Notebook, a young lady in pursuit of freedom, with a mother who eagerly accepts male dominance, has been depicted in A Strange Woman. Therefore, these two novels present the emancipation process of women with differing points of view. Hence, this work is intended to offer a comprehensive study of two novels, dealing with the personal and social experiences of twentieth century feminists in England and Turkey.