Lekelenmeme hakkı kapsamında internete erişimin engellenmesi
Blocking of internet access within the scope of right not to be labelled
  1. Tez No: 738282
  2. Yazar: GÜNEŞ ÇETİNEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUAMMER KETİZMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
İnternet ortamında kişilik haklarının korunması, internetin gelişimiyle beraber güncelliğini ve önemini korumakta ve tazelemektedir. İnternetin teknik özelliklerinden kaynaklanan yapısı ve kitle iletişim araçlarındaki yeri, interneti ifade ve basın özgürlüğünün kullanımı noktasında çekici kılmaktadır. Ancak giderek bu özgürlüklere daha fazla müdahale edilmeye başlandığı görülmektedir. İnternete erişimin engellenmesi ile 5651 sayılı Kanun kapsamında yapılan bu müdahalelerin büyük bir çoğunluğunu kişilik haklarının korunması gayesi oluşturmaktadır. Kişilik haklarından biri olan ve giderek daha fazla mütalaa edilen lekelenmeme hakkı, kişinin masumiyet karinesi ve adil yargılanma hakkının korunması ile kişinin itibarının korunmasına hizmet etmektedir. Lekelenmeme hakkı kapsamında internete erişimin engellenmesi uygulamalarının internet ortamında ifade ve basın özgürlüğünün sağladığı menfaat ile çatışması ve yarışması sebebiyle dengenin sağlanması gerekmektedir. Anahtar Sözcükler İnternet, ifade özgürlüğü, basın özgürlüğü, kişilik hakları, lekelenmeme hakkı, erişimin engellenmesi.
Özet (Çeviri)
The protection of personal rights on the internet maintains and renews its currency and importance with the development of the internet. The structure of the Internet arising from its technical features and its place in the mass media make the internet attractive in terms of the use of freedom of expression and press. However, it is seen that these freedoms are increasingly being interfered with. The majority of these interventions made within the scope of Law No. 5651 with the blocking of internet access constitute the purpose of protecting personal rights. The right not to be labelled, which is one of the personal rights and which is increasingly considered, serves to protect the presumption of innocence and the right to a fair trial, as well as to protect the dignity of the person. The practices of blocking of internet access within the scope of the right not to be labelled, a balance must be achieved because conflict and compete with the benefits of freedom of expression and press on the internet. Keywords Internet, freedom of expression, freedom of press, personal rights, right not to be labelled, blocking access