İşletme fonksiyonlarının optimizasyonunda çok yönlü kuyruk modelleri ve bir uygulama
  1. Tez No: 73829
  2. Yazar: H. KEMAL İLTER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TEVFİK TATAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
160 ÖZET Bu yüksek lisans tez çalışmasında, yöneylem araştırmasının alt dallarından birisi olan kuyruk teorisi, işletmeler içerisinde, belirli karar verme aşamalarında, karar verici açısından son derece önemli bir araç olarak ortaya konulmaktadır. Ortaya çıkarılan bu çalışmada, kuyruk süreci, faktörleri ve modelleri ile birlikte' incelenerek, matematiksel yaklaşım yolu takip edilmektedir. 1. bölümde, kuyruk teorisinin ait olduğu ana dal: yöneylem araştırması temel noktalarıyla incelenmektedir. 2. bölümde, kuyruk sürecinin faktörleri ve birbirleriyle ilişkileri de bu bölümde incelenmektedir. Ayrıca bu bölümde, kuyruk sürecinin ve modellerinin incelenmesi sırasında kullanılan notasyon ve terminoloji ayrıntılı biçimde incelenmekte, kuyruk sistemlerinin etkinliklerinin ölçülmesinde kullanılan yöntemlere yer verilmektedir. 3. bölümde, kuyruk modellerine giriş yapılarak, en basit kuyruk modeli olan kararlı kuyruk modelleri incelenmekte ve bu modeller hakkında çeşitli örnekler verilmektedir. 4. bölümde, kuyruk sürecinin sonucu olan, kuyruk modelleri incelenmektedir. 5. Bölümde ise, kuyruk sistemlerinin işletmeler açısından en Önemli noktası: Karar Verme ve Maliyetler incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
161 SUMMARY Queueing Theory which is one of the important tools of Operations Research, is focused for organizations by decision maker's viewpoint in this master thesis. Queue systems are researched with its factors and models, and followed by the mathematical approach. In the first chapter, we introduce Operations Research with its main topics. In the second chapter, we give factors of queue system and its relations with each other. On the other hand, notation and terminology of queue systems are given in details while we are researching queueing models. In the third chapter, deterministic queueing models that are the most basic models, are analyzed and some examples are solved. Exponential Distribution and the Birth-Death Process are also given in this chapter. In the fourth chapter, we considered queueing models by queueing process base. In the fifth chapter, we approach decision making and evaluation of costs of queue systems.