Ekstrapulmoner tüberküloz olgularının klinik ve laboratuvar özelliklerinin incelenmesi
Investigation of clinical and laboratory features of extrapulmonary tuberculosis
  1. Tez No: 738296
  2. Yazar: ŞİRİN MENEKŞE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURCAN BAYKAM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Giriş:Tüberküloz (TB), Mycobacterium tuberculosis (daha az sıklıkla da Mycobacterium bovis) tarafından oluşturulan, çok değişik klinik formlarla kendini gösteren kronik seyirli, sistemik bir enfeksiyon hastalığıdır. Her doku ve organı tutabilen çok geniş spektruma sahip bir hastalıktır. Akciğer dışında yerleşerek çeşitli organ ve dokuları tutan klinik tablolar“akciğer dışı tüberküloz”,“ekstrapulmoner tüberküloz”olarak tanımlanır Amaç: Çalışmamızda ekstrapulmoner tüberküloz olgularının klinik ve laboratuvar özelliklerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Metod: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi 1. Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Kliniği'nde Ocak 2004 - Ocak 2009 tarihleri arasında yatarak ve ayaktan takip edilen olgular retrospektif olarak incelenmiştir. Tanı konulan hastaların, elde edilen demografik özellikleri, tutulum yeri, şikayet, öykü, altta yatan hastalıkların varlığı, fizik muayene, PPD (Pürified Protein Derivative) pozitifliği ve laboratuvar bulguları Excel dosyasına kaydedilmiştir. Verilerin analizi SPSS for Windows 11.5 paket programında yapılmıştır. İstatistik analizlerde p değeri
Özet (Çeviri)
Introduction: Tuberculosis (TB) is a systemic infectious disease that is administered by Mycobacterium tuberculosis (less producers, Mycobacterium bovis) and presents with many different clinical forms. It is a disease with a very broad spectrum that can affect tissues and organs. The clinical pictures involving various organs and tissues with the lung are defined as“extrapulmonary tuberculosis”and“extrapulmonary tuberculosis”. Objective: In our study, we aimed to evaluate the clinical and laboratory features of extrapulmonary tuberculosis cases. Method: Study was conducted at Ankara Numune Training and Research Hospital 1. Infectious Diseases and Clinical Microbiology Clinic between January 2004 and January 2009. Patients with extrapulmonary tuberculosis were retrospectively analyzed. The demographic characteristics, involvement site, complaints, history, presence of underlying diseases, physical examination, PPD (Pürified Protein Derivative positivity and laboratory findings of the diagnosed patients were recorded in the Excel file. The analysis of the data was done in SPSS for Windows 11.5 package program. In statistical analysis, p value