Vitreoretinal cerrahi yapılan hastalarda farklı anestezi yöntemlerinin uyanma ajitasyonu üzerine etkisinin retrospektif olarak değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of the effects of different anesthesia methods on awakening agitation in patients understanding vitroreoretinal surgery
- Tez No: 738297
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDEM NAİL DUMAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ AKDOĞAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Amaç: Genel anesteziden uyanma sırasında görülen ajitasyon önemli bir postoperatif problemdir. Çalışmamızda vitreoretinal cerrahi uygulanan hastalara ait dosyalar retrospektif olarak incelenerek farklı anestezi yöntemlerinin uyanma ajitasyonu üzerine etkilerini karşılaştırmayı amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışma, vitreoretinal cerrahi yapılmış, 18-70 yaş aralığında, American Society of Anesthesiologists (ASA) I-III sınıflamasına dahil toplamda 100 hasta dosyasının retrospektif olarak incelenmesi ile gerçekleştirildi. Hastalar anestezi idamesine göre Grup T (Total intravenöz anestezi) ve Grup D (Desfluran) olarak iki gruba ayrıldı. Ameliyat odasına alınan hastaların anestezi takip formunda kayıtlı standart monitörizasyon değerleri (sistolik ve diastolik kan basınçları, kalp hızları, ortalama arteryel basınç, periferik oksijen satürasyonu, elektrokardiogram, end-tidal karbondioksit), 5'li ekstübasyon kalite skorları ve uyanma anı (0.dakika (dk)) Richmond ajitasyon sedasyon skalası (RASS) değerleri ile birlikte derlenme ünitesindeki (15. dk, 30. dk), monitörizasyon değerleri, RASS değerleri, bulantı ve kusmasının olup olmadığı, ek analjezik gereksinimleri incelendi. Bulgular: Grup D ve T arasında; yaş, cinsiyet, vücut kitle indeksi ortalamaları, ASA sınıflamaları, cerrahi ve anestezi süresi ortalamaları arasında arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı (p>0,05). Grup D ve T arasında; hemodinamik (kalp atım hızı, sistolik, ortalama ve diastolik arter basınçları, end-tidal karbondioksit değerleri ve periferik oksijen satürasyonu) parametreler karşılaştırıldığında, gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Purpose: Agitation seen during recovery from general anesthesia is an important postoperative problem. In our study, it was aimed to compare the effects of different anesthesia methods on awakening agitation by retrospectively examining the files of patients who underwent vitreoretinal surgery. Materials and Method: The study was carried out by retrospectively examining the files of a total of 100 patients aged between 18-70 years who underwent vitreoretinal surgery, included in the American Society of Anesthesiologists (ASA) I-III classification. The patients were divided into two groups as Group T (Total intravenous anesthesia) and Group D (Desflurane) according to anesthesia maintenance. Standard monitoring values (systolic and diastolic blood pressures, heart rates, mean arterial pressure, peripheral oxygen saturation, electrocardiogram, end-tidal carbondioxide), 5-point extubation quality scores and waking moment (0.minute (min)) recorded in the anesthesia follow-up form of the patients who were taken to the operating room. Richmond agitation sedation scale (RASS) values, monitorization values in the recovery unit (15. min, 30. min), RASS values, presence of nausea and vomiting, and additional analgesic requirements were examined. Findings: Between D and T groups; There was no statistically significant difference between age, gender, mean body mass index, ASA classification, and mean duration of surgery and anesthesia (p>0.05). Between D and T groups; When hemodynamic (heart rate, systolic, mean and diastolic arterial pressures, end-tidal carbondioxide values and peripheral oxygen saturation) parameters were compared, no statistically significant difference was found between the groups (p>0.05). When the extubation quality levels of the patients were compared, it was seen that they were better in the TIVA group.