Kamu harcamalarının etkinliği açısından kamu hesap düzeninin (hukuki yapısının) incelenmesi
  1. Tez No: 73832
  2. Yazar: YÜKSEL YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHMAN AKDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
17 ÖZET Yapılan bu tez çalışmasında etkinlik kavramı tüm yönleriyle ele alınarak, kamu harcamalarının etkinliğinin sağlanmasında kamu hesap düzeni; harcama çeşitleri, harcamaların planlanması, harcama yönetim süreci, kontrol - denetim - et kinlik ilişkisi açısından incelenerek, analiz ve değerlendirmesi yapılmıştır. Bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde kamu harcamalarında etkinlik kavramı anlamı, önemi, kont rol ve denetimiyle birlikte etkinliği belirleyen faktörler açıklanmıştır. İkinci bölümde kamu hesap düzeni harcama çeşitleri harcamaların planlan ması, harcama sürecini oluşturan aşamalar ile kontrol - denetim ve etkinlik ilişkisi açısından incelenmiştir. Üçüncü ve son bölümde, kamu hesap düzeni hem kamu yönetimi hem de har cama yönetimi ve denetimi ile sorumlulukların belirlenmesi açısından analiz edile rek değerlendirilmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
118 ABSTRACT In this thesis, the concept of effectiveness is discussed in all aspects and re garding the ensurance of public expenditures, effectiveness, Public Accounts System is examined, analyzed and evaluated from the standpoint of expenditure types, plan ning of the expenditures, expenditure management process and control - audit - ef fectiveness relationship. This study consists of three chpters. In the first chapter, the concept of effectiveness in public expenditures, its me aning, its importance, its control and audit is explained and the factors determining effectiveness are told. In the second chapter, public accounts system is examined from the standpo int of the expenditure types, planning of tpe expenditures, the stages forming the pro cess of expenditure and the control - audit - effectiveness relationship. In the third and last chapter, public accounts system is analyzed and evaluated regarding both public management and expenditude management and the determina tion of responsibilities.