Esnek üretim sistemleri ve Türk Traktör Fabrikası'nda yapılan bir alan araştırması
- Tez No: 73833
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH ERSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Dünyada meydana gelen ekonomik, sosyal ve siyasal alanlardaki gelişmeler blokları sona erdirmiştir. İletişimin sınır tanımaz şekilde yayılması kültürel globalleşmeyi ve milliyet sınırların aşan ekonomik faaliyetleri beraberinde getirmiştir. Ülkeler, dünyadaki siyasi denge ve çıkarlarını bloklar halinde korumak yerine, ekonomik, bilimsel ve teknik alanlardaki güçlerini kullanarak korumak yoluna gitmektedirler. Gelişmiş ülkeler diye nitelendirebileceğimiz ülkeler, bilgi ve toknoloji ihraç ederek veya gelişmekte olan ülkelerle işbirliği yaparak bu ülkeleri kendilerine bağımlı hale getirmektedirler. Çağımızda ekonomik, bilimsel ve teknik alanlarda ilerleme kaydetmiş ülkeler, çağdaş ülkeler kapsamında düşünülerek dünyayı yöneten ülkeler ( G7 )* adıyla anılmaktadırlar. Bu ülkeler üretim bilgi ve teknikleri sayesinde, modern üretim sistemleriyle ürettikleri ürünleri kaliteli, ergonomik ve istenilir nitelikte üreterek, iç ve dış pazardaki tüketicilere sundukları görülmektedir. Modern teknolojinin, üretim sistemleri ve teknikleri alanına kazandırdığı yeniliklerden birisi de Esnek Üretim Sistemleridir (EÜS). İşletmelerde; stok seviyesini minimum düzeyde tutmak, birden çok değişkeni göz önüne alarak planlamak, kaliteli ürün üretmek ve pazardaki talebe göre istenilir özellikte, zamanda, yerde ve fiyatta ürün sunmak hedef olarak alınabilmektedir. EÜS'nin hem üretim hem de pazarlama yönü olması işletmelere uyum açısından katkı sağlamaktadır. Bu teknolojiyi ağırlıklı olarak kullanan ABD, Japonya ve Almanya gibi ülkelerde ekonomik gelişmeye katkı vermesi açısından EÜS tercih edilir hale gelmiştir. Ülkemizdeki ekonomik istikrarsızlığa, yan sanayi kuruluşlarının yetersizliğine, stok düzeylerinin yüksekliği veya yetersizliğine rağmen, pazarda oluşan farklı talepleri karşılamak, kaliteyi yaşam felsefesi haline getirmek ve uygun fiyatla ürün üretebilmek için yeni teknolojiler kullanılmak durumundadır. Ülkemizin uluslararası rekabet koşullarında var olabilmesi için modern teknolojiyi kullanması ve üretmesi gerekmektedir. Gelişmiş Ülkeler: ABD, Japonya, Almanya, İngiltere, Fransa, İtalya, Kanada.
Özet (Çeviri)
Economic, social and political progress has terminated the political blocks in the world. Spread of communication has brought cultural globalizing and economical events that exceed national borders. Countries, instead of preventing their political balances and advantages with political blocks, recently have chosen to use their economic, scientific and technological forces. Developed countries were made dependent on developing countries either exporting knowledge and technology or doing cooperation. In this era, developed countries that have made progress on scientific, technological and economic areas are known as G7*. These countries, by using their knowledge of manufacturing and technologies are trying to sell them products in domestic and foreign markets. These products which are ergonomic and in good quality are manufactured by modern manufacturing systems. One of the last innovations that modern technology has managed in area of manufacturing systems and technologies are Flexible Manufacturing Systems (FMS). In a corporation, the aim is to hold inventory levels at a minimum level, to plan production by considering a lot of parameters, manufacturing high quality products and manufacturing the desired goods on time, place and at an appropriate cost. FMS has added some advantages to corporations, due to its manufacturing and marketing advantages. FMS had become preferable by contributing economic progress in USA, Germany and Japan, where this technology have been used for some time. Although there is economical unstabiliy, insufficient industry structure or too high inventory levels, high tecnologies must be used to respond to different demands in marketing, to produce quality goods, to manufacture products in suitable price in Türkiye. Türkiye needs to use and manufacture these modern technologies to compete and survive in international markets. Greats Seven : USA, Japan, Germany, England, France, Italy, Canada.