Uzun COVİD-19 döneminde 18-26 yaş arası üniversite öğrencilerinde yapılandırılmış egzersiz programının kas-eklem ağrısı, depresyon, yorgunluk ve yaşam kalitesine etkisi
The effect of structured exercise program on musclejoint pain, depression, failure and quality of life ununiversity students aged 18-26 in the long COVID-19 period
- Tez No: 738353
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MİRAY BUDAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Uzun Covid-19, olası veya doğrulanmış SARS-CoV-2 enfeksiyonu öyküsü olan, genellikle COVID-19'un başlangıcından 3 ay sonra, semptomları en az 2 ay süren ve alternatif bir tanı ile açıklanamayan kişilerde ortaya çıkmaktadır. Bu çalışmanın amacı, uzun COVID-19 döneminde olan 18-26 yaş arası üniversite öğrencilerinde yapılandırılmış egzersiz programının kas-eklem ağrısı, yorgunluk düzeyi, depresyon ve yaşam kalitesine etkisini incelemekti. Çalışmaya 18-26 yaş aralığında“Uzun Covid-19”tanımını karşılayan 40 katılımcı dahil edildi. Katılımcılar Egzersiz Grubu (n=20) ve Kontrol Grubu (n=20) olarak ikiye ayrıldı. Egzersiz grubundaki bireylere 4 haftalık yapılandırılmış bir egzersiz programı (Core egzersizleri- Postür egzersizleri- Solunum egzersizi) 2 seviyeli olarak uygulandı ve aynı egzersizleri ev ortamında yapmaları için görseller ile desteklendi. Kontrol grubundaki katılımcılara herhangi bir uygulama yapılmadı. Katılımcılar kas-eklem ağrısı için McGill Ağrı Ölçeği Kısa Formu (MPQ-SF) ile, yorgunluk düzeyi için FACIT Yorgunluk Ölçeği ile, depresyon için Beck Depresyon Ölçeği ile ve yaşam kalitesi için WHOQOL Bref-TR ile uygulama öncesi ve sonrasında değerlendirildi. Egzersiz Grubu zaman bağımlı verilerinde FACIT Yorgunluk Ölçeği'nde ve MPQ-SF'te istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulundu (p0.05).
Özet (Çeviri)
Covid-19 occurs in persons with a long history of probable or confirmed SARS-CoV- 2 infection, usually 3 months after the onset of COVID-19, whose symptoms persist for at least 2 months and cannot be explained by an alternative diagnosis. The aim of this study was to examine the effects of structured exercise programs on muscle-joint pain, fatigue level, depression and quality of life in university students aged 18-26 who are in the long COVID-19 period. Forty participants who met the definition of“Long Covid-19”between the ages of 18-26 were included in the study. Participants were divided into Exercise Group (n=20) and Control Group (n=20). A 4-week structured exercise program (Core exercises-posture exercises-Breathing exercise) was applied to the individuals in the exercise group at 2 levels and was supported with visuals so that they could do the same exercises at home. No application was made to the participants in the control group. Participants were evaluated with McGill Pain Questionnaire-Short Form (MPQ-SF) for muscle-joint pain, with FACIT Fatigue Scale for level of fatigue, Beck Depression Scale for depression, and WHOQOL Bref-TR for quality of life before and after administration. A statistically significant difference was found in the FACIT Fatigue Scale and MPQ-SF in the time-dependent data of the Exercise Group (p0.05).