İlköğretim okulu yöneticilerinin yönetim süreçlerine ilişkin yeterlilikleri
The Ability of the primary school administrators related to administrative processes
- Tez No: 73837
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA YALÇINKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Denetimi ve Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
ÖZET İlköğretim Okulu Yöneticilerinin Yönetim Süreçlerine İlişkin Yeterlikleri konulu Ankara ili örneği tez çalışmasının amacı, mevcut ilköğretim okulu yöneticilerinin yeterliklerini ortaya koyarak, araştırmaya katılan ilköğretim okulu yönetici ve öğretmenlerinin görüşleri arasındaki farklılıkları belirlemektir. Araştırmanın evrenini Ankara İli Büyük Şehir Belediyesi sınırlan içerisindeki sekiz merkez ilçede 1996-1997 eğitim öğretim yılında faaliyette bulunan 266 ilköğretim okulundaki 1396 yönetici (müdür, müdür başyardımcısı ve müdür yardımcısı) ve 13640 öğretmen oluşturmuştur. Evrende bulunan okullardan random yolla seçilen 40 okul ve bu okullarda görev yapan 140 yönetici ve 414 öğretmen örnekleme dahil edilmiştir. İki gruba toplam 554 anket gönderilmiş ve 334' ü geri dönerek (% 64) değerlendirmeye alınmıştır. Veriler SPSS programı ile analiz edilmiştir. Anket iki bölümden oluşmuştur. Birinci bölümde her bir süreçte (karar, planlama, örgütleme, iletişim, etki, eşgüdümleme ve değerlendirme) yedi soru olmak üzere toplam 49 soru ve ikinci bölümde ise açık uçlu bir soruya yer verilmiştir. Bulgulara göre ilköğretim okulu yöneticileri kendilerini anılan yedi sürecin hepsinde“çok'' derecede yeterli bulurken; öğretmenler yöneticileri anılan yedi sürecin hepsinde ”orta“ derecede yeterli bulmuşlardır. Etkili bir yönetim sonucunda tüm gruplardan çok ve tam derecede görüş belirtmeleri beklenirdi. Yöneticiler kendilerini aritmetik ortalamalar bakımından iletişim (4.01), değerlendirme (3.95), planlama (3.36), örgütleme (3.89), eşgüdümleme (3.83), etki (3.77) ve karar (3.71) şeklindeki sıralama ile ”çok“ yeterli bulurken; öğretmenler yöneticileri örgütleme (3.31), iletişim (3.30), eşgüdümleme (3.23), planlama (3.17), değerlendirme (3.14), etki (3.00) ve karar (3.00) şeklindeki sıralama ile ”orta" derecede yeterli bulmuşlardır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The subject matter of this thesis is the ability of the primary school administrators related to administrative processes: a case study of Ankara. It aims to determine the differences of opinion between primary schoot administrators and the teachers who took part in this study, by examing their competence. The population of this study comprise 1396 administrators (headmaster, deputy headmasters) and 13640 teachers in 266 primary school within the borders of Ankara Municipality. Randomly selected, sample from this population consists of 40 schools, and 140 administrators and 414 teachers working in these schools. A total of 554 questionnaire were sent to these two groups and 334 of them were returned (% 64). The data were analysed using SPSS. The questionnaire consists two sections. In the first section, there were sever* questions in each of the processes (decision making, planning, organisation, communication, impact, coordination and evaluation) adding up to a total of 49 and there was one open ended question in the second section. Findings show that primary school administrators find themselves“very”capable in each of the procesess whereas the teachers find them only“fairly”capable. But an effective administration would have produced the answers“very”and“good”from all groups. In terms of arithmetic averages, the administrators find themselves“very”capable in this order Communication (4.01), evaluation (3.95), planning (3.86), organisation (3.89), coordination (3.83), impact (3.77) and decision making (3.71); while teachers find administrators fairly capable in the following order organisation (3.31), communication (3.30), coordination (3.23), planning (3.17), evaluation (3.14), impact (3.00) and decision making (3.00). A significant (P < 0.05 ) differences of opinion in all the categories between the school administrators and the teachers has showed up. In the answers given to the open ended question, the administrators want to be trained while were in serving training where as teachers think that administrators should have undergraduate or graduate degrees in educational management. ffl