Vergi Hukukunda temsilcinin belirlenmesi ve cezai sorumluluğu
Determination of the representative in Tax Law and penal liability
  1. Tez No: 738439
  2. Yazar: YUNUS SÜRMELİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALİT FİKİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Maliye, İşletme, Law, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Türk vergi hukukunda mükellefler, kanuni ödevlerini esas itibariyle kendileri tarafından yerine getirmesi prensibi öngörülmektedir. Ancak, çeşitli sebeplerden dolayı mükellef veya sorumlular tarafından yerine getirilmesi gereken ancak yerine getirilmeyen vergisel iş ve işlemlerin, kanuni temsilciler tarafından yerine getirilmesi kanuni bir zorunluluk halini almıştır. Bazı durumlarda ise kanuni zorunluluk olmamasına rağmen mükellefin iradi beyanı sonucu iş ve işlemlerinin temsilciler aracılığıyla da görülmesi de mümkün olabilmektedir. Vergi hukukunda gerçek kişiler, tüzel kişilikler, herhangi bir tüzel kişiliği olmayanlar ve Türkiye'de bulunmayan kişiler olmak üzere 4 çeşit temsili gerektirir husus söz konusudur. Vergilendirmeyi gerektiren iş ve işlemlerde bu kişiler her zaman bire bir iş ve işlemlerini takip etmemekte veya edememektedir. Bu iş ve işlemler temsilci dediğimiz kişiler aracılığıyla yürütülmektedir. Bu temsilciler ya iradi olarak belirlenir ya da kanuni düzenleme ile belirlenmektedir. Dolayısıyla vergi idaresi ve mükellef açısından temsilcilerin tespiti ve buna bağlı olarak temsilcilerin cezai sorumluluğu önem arz etmektedir. Bu nedenle vergi hukukunda temsilcinin belirlenmesi ve cezai sorumluluğu bir bütün olarak değerlendirilerek, yasal mevzuat ile uyumlu olmalıdır ve uygulamada tereddüt oluşturmayacak ifadelerle düzenlenmelidir.
Özet (Çeviri)
In Turkish tax law, it is envisaged that the taxpayers fulfill their legal duties mainly by themselves. However, it has become a legal obligation for the taxpayers or responsible persons to fulfill the tax works and transactions that are not fulfilled due to various reasons, by legal representatives. In some cases, although there is no legal obligation, it is possible to see the works and transactions through the representatives as a result of the will of the taxpayer. In tax law, there are 4 types of representation, which are natural persons, legal entities, those who do not have any legal personality and those who do not exist in Turkey. In the business and transactions that require taxation, these people do not always follow up their business and transactions one-to-one or cannot. These works and transactions are carried out through people we call representatives. These representatives are either determined voluntarily or determined by legal regulation. Therefore, it is important for the tax administration and taxpayer to determine the representatives and, accordingly, the criminal liability of the representatives. For this reason, the determination of the representative in tax law and his criminal responsibility MUST be evaluated as a whole, and it MUST be in compliance with the legal legislation and should be regulated in terms that will not create any hesitation in practice.