Avustralya basınında Enver Paşa
Enver Pasha in Australian press
- Tez No: 738444
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TANER BİLGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Enver Paşa'nın ölümünün üzerinden yüz yıllık bir zaman geçmiş olmasına rağmen 41 yıllık yaşantısında yapmış olduğu askeri ve siyasi faaliyetler, O'nun günümüzde hala en çok tartışılan isim olmasına sebep olmuştur. Özellikle yirminci yüzyılın başında Osmanlı Devleti ve dünya siyasetinde önemli değişikliklere sebep olmuştur. Bu sebeple Enver Paşa'nın Türk basınının yanı sıra yabancı basında da sözü edilen bir isim olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Enver Paşa hakkında ulusal ve uluslararası kaynaklardan derlenen yüzlerce belge, kitap ve çok sayıda eser vardır. Ancak I. Dünya Savaşının Harbiye Nazırı ve Başkomutan Vekili olarak bildiğimiz Enver Paşa ile ilgili Avustralya basını üzerinden yapılan araştırma sayısı oldukça yetersizdir. Bu tez çalışmamızda I. Dünya Savaşında Anadolu'ya asker göndererek savaşa katılan ülkelerinden biri olan Avustralya'nın basınına yansıyan Enver Paşa haberlerini inceleyip Avustralya basınındaki yerini ortaya çıkarmayı amaçladım. Araştırma konum Enver Paşa'nın 1908 II. Meşrutiyeti ile başlayıp 1922'de Orta Asya'da şehadete erişinceye kadar olan süreci kapsamaktadır. Araştırmamızda kullandığımız kaynaklar söz konusu dönemde yayınlanan bir kısım Avustralya gazeteleridir.
Özet (Çeviri)
Although a hundred years have passed since the death of Enver Pasha, his military and political activities in his 41-year life have caused him to be the most discussed name today. Especially at the beginning of the twentieth century, it caused significant changes in the Ottoman Empire and world politics. For this reason, it would not be wrong to say that Enver Pasha is a name mentioned in the foreign press as well as the Turkish press. There are hundreds of documents, books and many works about Enver Pasha compiled from national and international sources. However, the number of studies on Enver Pasha, whom we know as the Minister of War and Deputy Commander-in-Chief of the 1st World War, on the Australian press is quite insufficient. In this thesis, we aimed to analyze the news of Enver Pasha, which was reflected in the Australian press, which was one of the countries that participated in the war by sending soldiers to Anatolia in the 1st World War, and to reveal his place in the Australian press. Our research topic covers the process starting with Enver Pasha's 2nd Constitutional Monarchy in 1908 and reaching his martyrdom in 1922 in Central Asia. The sources we used in our research are some Australian newspapers published in that period.