Özel gereksinimli çocuk ebeveynlerinin evlilik uyumlarının yordanması
Predicting the marital adjustment of parents of children with special needs
  1. Tez No: 821073
  2. Yazar: SEVGİ BOZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE DOLUNAY SARICA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Eğitim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu araştırma, özel gereksinimli çocuk ebeveynlerinin evlilik uyumunu yordayan etmenlerin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırma, özel gereksinimli çocuğa sahip 123 anne ve 77 baba ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma nicel araştırma yöntemlerinden keşfedici korelasyonel model olarak desenlenmiştir. Araştırma, 2022 yılında Ardahan ve Hatay illerindeki özel gereksinimli çocuğa sahip anne ve babalar ile yürütülmüştür. Araştırmaya ait veriler, demografik bilgi formu, Evlilik Uyum Ölçeği, Beck Depresyon Ölçeği, Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği ve Durumluk-Sürekli Kaygı Ölçeği ile toplanmıştır. Analizler IBM SPSS 25 programında gerçekleştirilmiştir. Elde edilen veriler ile özel gereksinimli çocuk ebeveynlerinin yaş, cinsiyet, gelir durumu, eğitim durumu, evlilik süreleri, sahip oldukları çocuk sayısı, çocuğun cinsiyeti, çocuğun sahip olduğu yetersizliğin türünün evlilik uyumunu yordama düzeyi sınanmıştır. Bulgular, algılanan sosyal destek ile sürekli kaygı değişkenlerinin evlilik uyumunu yordayan değişkenler olduğunu ortaya koymuştur. Buna göre, aldıkları sosyal desteği yetersiz algılayan ve sürekli kaygı düzeyi yüksek olan özel gereksinimli çocuk ebeveynlerinin evlilik doyumu algılarının düşük olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research aimed to investigate the factors predicting the marital adjustment of parents of children with special needs. The study was conducted with 123 mothers and 77 fathers who have a child with special needs. The research was designed as an exploratory correlational study. It was conducted with parents of children with special needs in Ardahan and Hatay provinces in 2022. Data were collected using a demographics form, the Marital Adjustment Scale, Beck Depression Inventory, Multidimensional Perceived Social Support Scale, and State-Trait Anxiety İnventory. The analyses were performed using IBM SPSS 25 software. The analysis examined the predictive value of various factors including age, gender, income status, education level, duration of marriage, number of children, child gender, and disability type on the marital adjustment of parents of children with special needs. Findings indicated that perceived social support and chronic anxiety predicted marital adjustment. Accordingly, parents of children with special needs perceiving low levels of social support and exhibiting high levels of chronic anxiety were at risk for marital adjustment.