Coleridge's use of the supernatural in 'The Ancient Mariner', 'Christabel' and 'Kubla Khan'
Coleridge'in 'The Ancient Mariner' 'Christabel' ve 'Kubla Khan' şiirlerinde süpernatürel temalarının kullanımı
- Tez No: 73851
- Danışmanlar: PROF. DR. OYA MENTEŞE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 1998
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZET Samuel Taylor Coleridge ve William Worsworth'un 1798 yılında Lyrical Ballads'ı yayınlamaları İngiltere'de Romantik akımın başlangıcı olarak kabul edilir. Daha sonra, 1817 yılında yayınlanan Biographia Literaria'da, Coleridge Lyrical Ballads'm amacını açıklar. Coleridge'e göre Worsworth ile dostluklarının ilk yılında şiirin iki niteliği üzerinde tartışırlar. Bu niteliklerden biri şiirde gerçeği hiç bir değişiklik yapmadan, olduğu gibi aktarmak; diğeri ise hayal gücü ile zenginleştirerek, gerçeği farklı bir şekilde sunmaktır. İkinci niteliği uygulamayı amaç edinen Coleridge, şiirlerinde doğaüstü ve gizemli olayları ve kişileri kullanarak, bunlara gerçek ve inandırıcı bir hava vermeğe çalışır. Coleridge'in Romantik akıma en büyük katkısı şiirde doğaüstü öğelerin kullanımını tekrar canlandırmasıdır. Amacına dört elle sarılan ve yürekten inanan Coleridge İngiliz edebiyatına üç büyük şiir kazandırmıştır.“The Ancient Mariner,”“Christabel”ve“KublaKhan”Coleridge'in en güzel şiirleridir. Her üç şiirde de doğaüstü öğeler büyük rol oynar. Coleridge bu üç şiirinde doğaüstü olayları son derece inandırıcı kılarak aktarır. Olaylar gerçek ortamlarda meydana gelir. Karakterler sıradan insanların duygu ve arzularına sahiptirler. Uyku ve rüya öğeleri gerçeğe farklı bir hava verir. Coleridge daha önce hiç görmediği sahneleri okuduğu seyahatnamelerin de katkısı ile sonsuz hayal gücü ile süsleyerek aktarır. Her üç şiir de Mesmerism'i çağrıştıran öğeler taşır. Sonuçta okuyucuyu tümüyle büyüleyen eserler ortaya çıkar.
Özet (Çeviri)
in ABSTRACT It is generally assumed that the beginning of the English Romanticism takes place in 1798, when The Lyrical Ballads was published by William Wordsworth and Samuel Taylor Coleridge. Later, in his Biographia Literaria, which was published in 1817, Coleridge explains why Wordsworth and himself published this poetic volume. According to Coleridge, they discussed two aspects of poetry throughout the first year of their companionship. One of these aspects was laying down the truth without making any change, and the other was giving ambience to the truth by adding imagination. To achieve the latter goal Coleridge, on his part, chooses the supernatural and the mysterious events and characters. Thus, Coleridge's major contribution to the Romantic Movement lies in his revival of the magical and the mysterious in poetry. Coleridge, who believes in his subject at heart, wrote three great poems.“The Ancient Mariner,”“Christabel”and“Kubla Khan”are considered to be Coleridge's most beautiful poems. In all three poems the supernatural plays a significant part. In these poems, Coleridge manages to connect the supernatural to real life and to real experience. The events take place in real settings and the characters possess the feelings and ambitions of ordinary people. The elements of dream and sleep change the truth into something which is richer and more interesting. Coleridge's interest in reading travel books illustrates itself in his descriptions of the places which he has never visited. By adding his unique imagination he creates unique atmospheres. In all three poems, there are also some elements which can be associated with Mesmerism. The outcome is extremely fascinating.