ÖSS Sayısal Bölüm Matematik Alt-Testi'nin sayısal muhakemeyi ne derecede ölçtüğü üzerine bir çalışma
A Study on to what extend ÖSS matematics subtest measures quantitative reasoring ability
  1. Tez No: 73852
  2. Yazar: EMEL SEZEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN AKHUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınav Sistemi'nin birinci aşama sınavı olan Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS)'nın Sayısal Bölüm Matematik alt testinin sayısal muhakeme yeteneğini ne derecede ölçtüğünün araştırılması amaçlanmıştır. Bu amacı gerçekleştirmek için araştırmacı tarafından sayısal muhakeme yeteneğini ölçen bir test geliştirilmiş ve bu test ölçüt kabul edilerek, ÖSS 1995 yılı Matematik alt testi bu testle karşılaştınlmıştır. Bu karşılaştırmanın sonucunda bulunacak ilişki değerinin ÖSS Matematik alt testinin sayısal muhakemeyi ölçme derecesini vereceği düşünülmüştür. Sayısal Muhakeme Testi'nin geliştirilme aşamasında, ilk olarak sayısal muhakemeyi ölçtüğü söylenen 90 maddelik bir test hazırlanarak uzmanların görüşüne sunulmuştur. Ayrıca bu testin deneme uygulaması lise ikinci sınıf öğrencilerinden oluşan 63 kişilik bir öğrenci grubuna uygulanmuştır. Deneme uygulaması sonucu elde edilen puanların dağılımı normale yakın çıkmıştır. Madde analizi sonuçlarına ve uzman kanılarına göre 44 madde seçilerek nihai Sayısal Muhakeme Testi oluşturulmuştur. Böylece oluşturulan testte sayısal muhakemenin genel muhakeme boyutunu ölçen 28, ilişkileri görebilme boyutunu ölçen 10 ve tümdengelim boyutunu ölçen 6 madde yer almıştır. Testin güvenirliği KR-20 ile hesaplanmış ve 0,92 bulunmuştur. Kapsam geçerliği uzman görüşleriyle; yapı geçerliği, testi değişik yaş gruplarına uygulayarak elde edilen puanların yaşla değişimiyle; ölçüt geçerliği ise testi alan bir grup öğrencinin puanlarının Matematik dersi sınavlarından aldıkları puanlarla karşılaştırılmasıyla kanıtlanmaya çalışılmıştır. Geliştirilen ve ölçüt olarak kullanılan Sayısal Muhakeme Testi ile 1995 ÖSS Matematik alt testi, lise ikinci sınıf öğrencilerinden oluşturulan 110 kişilik bir gruba iki ayrı oturumda uygulanmıştır. Uygulama sonucunda elde edilen puanlara göre ölçüt Sayısal Muhakeme Testi ile ÖSS Matematik alt testi arasındaki ilişki değeri Pearson Moment Çarpım Korelasyon Katsayısı tekniği kullanılarak hesaplanmış ve 0,74 bulunmuştur. Bum değerin yüksek olması ÖSS Matematik alt testi sayısal muhakeme yeteneğini yüksek düzeyde ölçüyor şeklinde yorumlanmıştır. Bulunan korelasyon değerinin karesi 0,55'dir. Bu değer şu şekilde yorumlanabilir. ÖSS Matematik alt testi, ölçüt olarak kullanılan Sayısal Muhakeme Testi'nin ölçtüğü sayısal muhakeme yeteneğinin 0,55'ini yordayabilir. Bir başka deyişle ÖSS Matematik alt testinin ölçtüğü değişkenin yüzde ellibeşi sayısal muhakeme yeteneği ile açıklanabilir.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY The goal of this study was to see the extent to which the first examination of the Student Selection and Placement Examination System (ÖSYS), the Student Selection Examination (ÖSS) Mathematics subtest, measures the quantitative reasoning ability. In order to achieve this goal, a criterion test which measures quantitative reasoning has been developed and this test has been compared to the ÖSS Mathematics subtest. It has been assumed that the correlation found between the examinations could show how well the ÖSS measures quantitative reasoning. Upon the implementation of the 90 item trial test on 63 of second year lycee students, according to the item analysis results, a final test consisting of 44 items was constructed. The number of items was in line with the 1995 ÖSS Math subtest. 28 of the 44 items on the developed Quantitative Reasoning Test measures general reasoning aspect, 10 measures seeing relations aspect, 6 measures deduction aspect of quantitative reasoning. The reliability coefficient of the Quantitative Reasoning Test was calculated with the help of KR-20 and was found to be 0,92. The content validity was tried to be proved with the help of experts, the concurrent validity with changing by age and the criterion validity by comparing with mathematics grades. Both Quantitative Reasoning Test and the 1995 ÖSS Math subtest was implemented on 1 10 of second year lycee students in the 1996-1997 school year. The relation between criterion Quantitative Reasoning Test and ÖSS Mathematics subtest were calculated with the help of Microsoft Excel on the computer and the use of the Pearson Moment Multiplication Correlation Coefficient and was found to be 0,74. The calculated correlation was found to be high. This has formed the conclusion that the ÖSS Mathematics subtest measures quantitative reasoning in a high degree. The square of correlation coefficient was calculated as 0,55 which means that the 55 percent of the variable which was measured by ÖSS Mathematics subtest could be explained by quantitative reasoning.