The effect of job and personal resources on employee wellbeing: A conservation of resources perspective
İş ve kişi ile ilgili kaynakların kaynak korunumu bakış açısı ile çalışan iyi oluşuna etkisi
  1. Tez No: 738512
  2. Yazar: FATMA SİNEM FAKILAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REYHAN BİLGİÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Psychology, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Çalışan iyi oluş halini inceleyen çok fazla çalışma olmasına rağmen, çalışan iyi oluşu üzerinde kaynakların etkisi hala çok iyi anlaşılmış değildir. Bu çalışmanın amacı, çalışan iyi oluşuna nelerin etki ettiğine ışık yakmaktır. İş güvencesi, iş-yaşam dengesi ve işyeri nezaketi çalışmada yordayıcı değişken olarak kullanılmış olup bu değişkenlerin kaynak kazanımı ve psikolojik iyi oluş üzerinden çalışan iyi oluşuna etkisinin incelenmesi hedeflenmiştir. Psikolojik sermaye ise kaynak kazanımı ve psikolojik iyi oluş arasında bir düzenleyici değişken olarak önerilmiştir. Çalışmaya 161 tam zamanlı çalışan katılmıştır. Sonuçlara göre, üç değişken arasından sadece iş-yaşam dengesi kaynak kazanımı için anlamlı bir yordayıcıdır. Hipotezleri destekleyen şekilde, kaynak kazanımı psikolojik iyi oluşu, psikolojik iyi oluş da çalışan iyi oluşunu anlamlı biçimde yordamaktadır. Aynı zamanda psikolojik iyi oluş, kaynak kazanımı ve çalışan iyi oluşu arasında bir aracı değişkendir. Fakat psikolojik sermayenin bu ilişkide bir düzenleyici değişken olmadığı bulunmuştur. Hipotez edilen ardışık model analizi sonuçlarına göre, sadece iş-yaşam dengesi üzerinden kurulan model anlamlı olup; iş-yaşam dengesi sırasıyla kaynak kazanımını, psikolojik iyi oluşu ve çalışan iyi oluşunu etkilemiştir. Tüm analizler, SPSS programının 22. versiyonu ile yapılmış olup sonuçların potansiyel nedenleri ve gelecek için çıkarımların üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
Even though a lot of research investigated what influence employee well-being, the role of resources hasn't completely understood yet. The aim of the present study is to shed a light on what affects employee-well-being (i.e. flourishing) at work. Job security, worklife balance, and workplace civility were used as predictors which were proposed to be related to flourishing at work (FAW) via first, resource gain, then, psychological wellbeing (PWB). Furthermore, psychological capital was examined as a moderator that strengthens the relationship between resource gain and PWB. A hundred and sixty one full-time employees participated in the study. Results showed that among three predictors, only work-life balance was significantly related to resource gain. Moreover, resource gain was a significant predictor of PWB, and PWB was of FAW. According to mediation analysis, PWB was a significant mediator between resource gain and FAW. However, PsyCap was not a significant moderator for this association. As for the sequential model, only work-life balance was significantly associated to FAW via resource gain and PWB, relatively. All analyses were conducted on SPSS 22. Potential reasons of and future implications of the test results were discussed.