Understanding the voting motivations of the Justice and Development Party voters
Adalet ve Kalkınma Partisi seçmeninin oy verme motivasyonlarını anlamak
- Tez No: 738511
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu çalışma, Adalet ve Kalkınma Partisi seçmenlerinin partiye verdikleri desteği nasıl algılayıp anlamlandırdıklarını incelemektedir. Kamuoyu yoklamaları, değişen siyasi duruşuna rağmen önemli bir seçmen kitlesinin halen partiye oy vermeye istekli olduğunu gösterdiği için çalışma, seçmenin neden hala partiye oy vermeye devam ettiğini sorunsallaştırır. Partinin iktidara geldiği günden bu yana kimi seçmenler partiye karşı farklı tutumlar benimsemiş ve farklı oy verme davranışları göstermiştir. Bundan hareketle çalışma, oyların zaman içinde nasıl değiştiğini ve seçmenlerin ne ölçüde aidiyet duygusuna sahip olduğunu anlamayı amaçlar. Bu doğrultuda İstanbul'da partiye en az bir kez oy vermiş olan yirmi yedi katılımcı ile yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşmeler yapılmıştır. Araştırma bulguları, Partinin kuruluşundan bu yana katılımcıların oy verme eylemlerini etkileyen farklı motivasyonların olduğunu göstermiştir. Katılımcıların oy verme nedenleri altı tema altında sunulmuştur. Bu temalar; lider için oy verme, milli gurur, ideolojik angajman ve kimlik, muhafazakâr korkular, muhalefet karşıtı duruş ve stratejik oy verme şeklindedir. Araştırma bulguları, katılımcıların nedenleri izah ederken ifade ettikleri duygulanışların bir örüntü oluşturduğunu göstermiştir. Bu durum Spinoza felsefesindeki anahtar kavramlardan hareketle duygular sosyolojisine başvurularak açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study addresses how the Justice and Development Party voters perceive and make sense of their support towards the party. Despite its changing political stance, opinion polls show that an important mass of voters is still willing to vote for the party. Thus, the thesis problematizes why some voters continue to vote for the party. During the time that the party was in power, some voters had changes in their attitudes towards the party and acted differently. Therefore, the study aims to understand how the votes change over time, and the extent to which the voters have a sense of belonging. In this study, semi-structured in-depth interviews were conducted with twenty-seven participants who voted for the party at least once in Istanbul. The research has revealed that since the establishment of the party, the voters have different motivations that affect their voting act. These are voting for the leader, national pride, ideological engagement and identity, voting out of conservative fears, anti-opposite standpoint and strategic voting. The study found that the affections expressed by the participants while explaining the reasons formed a pattern. It was explained by resorting to the affective sociology, with reference to the key concepts in the philosophy of Spinoza particularly.