Optimum usage of mixed damping systems (rubber concerete or x diagonal dampers) on multystory building
Çok katli yapilarda karişik sönümleme sistimlerinin optimum kullanimi (esnek beton veya x diyagonal sönümleyiciler)
- Tez No: 738522
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLDEM TAYŞİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu araştırma, çok katlı binalarda X plakalı diyagonal sönümleyicilerin (Wen Plastiklik Damperler) farklı yerlerde kullanımı ile yapı elemanlarında esnek beton kullanımını karşılaştırmayı amaçlamaktadır. Bu iki sistemin doğrusal olmayan itme analizi karşılaştırılması, iletilen taban kesme kuvvetleri, performans eğrisinin çatı yer değiştirmesi, sözde ivme, sözde yer değiştirme, efektif periyot, süneklik oranı ve en önemlisi tasarım tepki spektrumunun talep eğrisinin azaltılmasında ana rol oynayan efektif sönüm oranı ile yapılacaktır. İki ve üç boyutlu çok katlı bina modelleri, SAP 2000 ve ETABS programları ile analiz edilecek, analiz sonuçları çeşitli durumlara göre karşılaştırıp yukarıda belirtilen çıktılara göre bu tür sönümleme sistemlerinin optimum kullanımına ulaşılmaya çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
This research aims to compare usage of X plate chevron dampers (Wen Plasticity Dampers) in a concrete multi-story framed building which installed in different locations of the structure, in accompany of using rubberized concrete - treated crumped rubber added to concrete aggregates - using different rubber percentages for the building's members. Comparison of Nonlinear Push Over Analysis of models' results were done, such as transmitted base shear forces, roof displacement, pseudo acceleration, pseudo displacement, effective period, ductility ratio and most importantly effective damping ratio which plays major role in reducing demand curve of the design response spectrum. Two and three-dimensional multi story building models had analyzed by SAP2000 and ETABS, compared analysis results according to multiple study cases will be shown, trying to reach optimum usage of such damping systems.