Ankara ili kamu ve özel lise öğrencilerinin gelecek beklentilerive öz yeterlikleri arasındaki ilişki
The relationship between the future expectations andself-efficacy of public and private high school students in Ankara
  1. Tez No: 738524
  2. Yazar: DENİZGÜN KESER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAN DEMİRKASIMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, Ankara ilinin dokuz merkez ilçesinde öğrenim görmekte olan kamu ve özel genel lise öğrencilerinin gelecek beklentilerinin ve öz yeterliklerinin çeşitli değişkenlere göre incelenmesidir. Araştırma, betimsel ve ilişkisel tarama modelleri ile desenlenmiştir. Öğrencilerin gelecek beklentileri ve öz yeterlik düzeyleri, betimsel tarama modeli ile bu iki değişken arasındaki ilişki ise ilişkisel tarama modeli ile desenlenmiştir. Araştırmanın evrenini 2021-2022 eğitim öğretim yılı Ankara ili merkez ilçelerindeki kamu ve özel genel liselerde öğrenim gören toplam 169792 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemi, kamu liselerinden 552, özel liselerden 233 öğrenci olmak üzere toplam 785 öğrenciden oluşmaktadır. Örneklem seçiminde tabakalı örnekleme tekniği kullanılmıştır. Araştırmanın verileri, Tuncer (2011) tarafından geliştirilen Ergen Gelecek Beklentisi Ölçeği (EGBÖ) ve Muris (2001) tarafından geliştirilen, Telef ve Karaca (2012) tarafından Türkçeye uyarlanarak geçerlik ve güvenirlik çalışması yapılan Çocuklar İçin Öz yeterlik Ölçeği (ÇÖYÖ) ile toplanmıştır. EGBÖ ve ÇÖYÖ ile elde edilen nicel veriler SPSS22 programıyla değerlendirilmiştir. Analizlerde parametrik testler (bağımsız örneklem t-Testi, tek yönlü varyans analizi ANOVA, Pearson Korelasyon) uygulanmıştır. Analiz sonuçları, öz yeterlik ve gelecek beklentisi boyutunda okul (özel-kamu), kardeş sayısı, anne baba çalışma durumu değişkenleri açısından anlamlı bir fark göstermemiştir. Cinsiyet değişkeni açısından ise anlamlı fark bir göstermiştir. Ölçekten alınabilecek değerler göz önünde bulundurulduğunda lise öğrencilerinin öz yeterliklerinin ve gelecek beklentilerinin orta düzeyde olduğu belirlenmiştir. Öğrencilerin gelecek beklentileriyle öz yeterlikleri arasında orta düzeyde, doğrusal, pozitif bir ilişki olduğu görülmüştür. Son olarak, öz yeterliğin gelecek beklentisini anlamlı ve olumlu olarak yordadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to examine the future expectations and self-efficacy of public and private high school students studying in nine central districts of Ankara according to various variables. The research was designed with descriptive and relational survey models. Students' future expectations and self-efficacy levels, with the correlational survey model; The relationship between these two variables was patterned with the relational screening model. The population of the research consists of a total of 169792 students in total studying in public and private high schools in the central districts of Ankara in the 2021-2022 education year. The sample of the study consisted of a total of 785 students in total out of 552 from public high schools and out of 233 from private high schools. Stratified sampling technique was used in sample selection. The data of the study were collected with the Future Expectations Scale for Adolescents developed by Tuncer (2011), and the Self-Efficacy Scale for Youth, developed by Muris (2001) and adapted to Turkish by Telef and Karaca (2012) for validity and reliability. The Analyzes showed that self-efficacy and future expectation did not show a significant difference in terms of school, number of siblings, parental employment status. A significant difference was found in terms of gender variable. It has been determined that the self-efficacy and future expectations of high school students are at a moderate level. It has been observed that there is a moderate, linear positive relationship between students' future expectations and their self-efficacy.