Ankara ili Çankaya ilçesindeki lise öğrencilerinin görüşlerine göre dershanelerin işlevlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the functions of the private teaching institutions according to the opinions of high school students in district of Çankaya in Ankara
- Tez No: 309545
- Danışmanlar: PROF. DR. NEJLA KURUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Politikası Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Ekonomisi ve Planlaması Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu arastırmanın amacı, belli tarihsel ve toplumsal kosulların ürünü olandershanelerin, öğrenci görüslerine dayalı olarak eğitim esitliği bağlamında birdeğerlendirmesini yapmaktır.Betimsel bir çalısma olan bu arastırmada tarama modeli kullanılmıstır.Arastırmanın çalısma evrenini, Ankara'nın Çankaya ilçesinde 2008 ? 2009 öğretimyılında ortaöğretim okullarının 11. sınıfına devam eden öğrenciler olusturmaktadır.Öğrenci sayısının fazla olmasından dolayı zaman sıkıntısı ve maddi güçlükler dikkatealınarak, öğrencilerden örneklem alma yoluna gidilmistir. Buradan hareketlearastırmanın Çankaya ilçesinde bulunan 5 lisenin öğrencileri üzerinde yürütülmesikararlastırılmıstır. Arastırmanın yürütüleceği 5 okuldan her bir okulu bir küme kabulederek, ayrı ayrı örneklem alınmıstır. Bu çalısmada bir nicel arastırma tekniği olananket tekniği uygulanmıs ve 159'u kız, 121'i erkek olmak üzere toplam 280 öğrenciyeuygulanan anketler değerlendirmeye alınmıstır. 42 sorudan olusan anketler SPSS16,0 programıyla çözümlenmistir.Bu arastırmadan elde edilen sonuçlara göre, okullar sınıfsal olarakayrılmaktadır ve öğrenciler sınıfsal gerçekliklerine göre okullara gitmektedir. İyi gelirgetiren ve sosyal statüsü yüksek meslekleri olan anne-babaların çocukları göreceayrıcalıklı kamu okullarında öğrenim görüyorken, düsük gelir getiren ve sosyalstatüsü düsük meslekleri olan anne-babaların çocukları evlerine en yakın kamuokullarına devam etmektedir.Öğrenci basarısı üzerinde öğrencinin derse duyduğu ilgi ya da okulunkaynakları, etkinlikleri ve ders içi öğretme yöntemleri değil ve fakat sosyoekonomik vekültürel durum ve kendine güven belirleyici olmaktadır.Görece ayrıcalıklı okullara devam eden ve daha yüksek gelire sahip ailelerinçocuklarının tamamı dershane öğretimine basvurmaktadır. Diğer taraftan yoksulailelerin çocuklarının devam ettiği okullarda dershaneye gidenlerin oranı, diğerokullara göre oldukça düsük kalmaktadır. Parası olan aileler çocuklarını dershaneleregöndererek ve özel derslerle takviye ederek merkezi sınavlara daha iyihazırlamaktadır. Sınav dershane iliskisi seçkinci eğitimi pekistirici bir islevgörmektedir.Ailelerin gelir düzeyleri yükseldikçe eğitim maliyetine katlanma oranıartmaktadır. Ekonomik geliri yüksek ailelerin çocuklarının gittiği okullarda dershaneyegitme süresi de yükselmektedir. Sosyal statüsü yüksek ve varsıl ailelerin çocuklarıdershaneye daha istekli giderken, yoksul ailelerin çocukları ise okula daha istekligitmektedir.Öğrenciler dershaneye gitmeden üniversite sınavını kazanamayacaklarını veokullarda verilen eğitimin üniversite sınavını kazandıracak yeterlikte olmadığınıdüsünmektedirler. Bunun yanı sıra, öğrencilere göre dershanede ezberci öğretimyapılmaktadır ve dershanedeki yüksek basarı ve rekabet baskısı öğrencileri oldukçarahatsız etmektedir.Öğrencilere göre dershaneler paralı oldukları için eğitimdeki esitsizliğiartırmaktadır. Öğrenciler, dershanelerin sadece akademik basarısı iyi öğrencileredeğil ve fakat akademik basarısı oldukça düsük öğrencilere bile üniversite kapılarınıaçabileceğine inanmaktadırlar.
Özet (Çeviri)
The purpose of this paper is to evaluate the private teaching institutions whichare product of certain historical and social conditions, within the context ofeducational equality based on the opinions of the students.Screening model was employed in this descriptive study. Work group of thisstudy consists of 11th grade high school students of the secondary education inÇankaya Town of Ankara Province during the academic year of 2008 - 2009. Sincenumbers of students are too much, we resorted to sampling from the students bytaking into consideration of the lack of time and financial difficulties. Starting fromhere, we decided to conduct the study on the students of 5 high schools in ÇankayaTown. By assuming each school as a separate cluster out of 5 schools, we sampledfrom each school separately. Surveying technique was employed in this study as aquantitative research technique, questionnaires administered to total 280 students ofwhich 159 is girls and 121 is boys. Results of the questionnaires consisting of 42questions, were analyzed by using SPPS 16.0 software package.According to results obtained from this study, the schools are separated bysocial classes and students go to schools based on their social classes' realities.While children of those parents who have occupations with higher social status andgood revenues, are being educated in distinguished public schools, children of thoseparents who have occupations with lower social status and lower pays, are going tothe public schools which are closest to their homes.Not interest the student has towards the classes nor resources and activitiesof the school neither in-class teaching methods, but socio-economic and culturalstatus and their self-respect are determinant in success of the students.All of the children of the parents who have higher revenues and who childrengo to relatively distinguished schools go to private teaching institutions. On the otherhand, in the schools which children of poor parents go to, rate of those students whogo to private teaching institutions is quite lower than other schools. Those familieswith money send their children to private teaching institutions and reinforce themthrough private tuition thereby preparing their children for central examinations better.Examination - private teaching institution relation serves to reinforce elitist education.Higher the revenues of the families, more to the extent they afford to bear thecosts of education. In the schools which children of higher revenue families go,duration of going to private teaching institutions is longer. While children of wealthyand higher social status families go to private teaching institutions more willingly,children of poorer families do not go enthusiastically.The students think that they will fail to win university exam and that theeducation provided in the schools are not sufficient in enabling them to win universityexam. Besides, according to the students private teaching institutions employmemorizing education and high level of success and pressure of competition in theprivate teaching institutions make the students uncomfortable.According to the students, since private teaching institutions are commercial,they increase inequality in the education. The students believe that the privateteaching institutions shall open the doors of university not only to those students withhigh academic success but also to those with low academic success.