Üniversite öğrencilerinin COVID-19 sürecine ilişkin deneyimleri: Kısıtlamalar, eğitim ve aile ilişkileri
University students' experiences with the COVID-19 process: Restrictions, education and family relations
- Tez No: 738531
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM HASKAN AVCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu nitel araştırmanın amacı, COVID-19 nedeniyle memleketine dönen üniversite öğrencilerinin kısıtlamalara, uzaktan eğitim sürecine ve aile yaşantılarına ilişkin deneyimlerini nasıl anlamlandırdıklarını keşfetmektir. Ayrıca araştırmada, üniversite öğrencilerinin öğrenim gördükleri şehre döndükleri yeni normalleşme süreci yaşantıları da incelenmiştir. Katılımcılar, COVID-19 salgını sırasında memleketlerinden farklı bir şehirde okuyan ve ailelerinin evinde uzaktan eğitimlerine devam eden sekiz erkek ve yedi kadın üniversite öğrencisinden oluşmaktadır. Araştırma kapsamında yapılan görüşmelerde araştırmacı tarafından hazırlanan Yarı-Yapılandırılmış Görüşme Formu ve Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Tematik analiz sonucunda, katılımcıların deneyimlerinden dört tema altında gruplandırılmış 22 alt tema çıkarılmıştır. Bu dört tema:“Kısıtlamalara uyum”,“Uzaktan eğitim”,“Aile ile yaşam”,“Yeni normalleşme süreci”olarak isimlendirilmiştir. Araştırma sonucunda üniversite öğrencilerinin COVID-19 kaynaklı pandemi nedeniyle aile evinde bulundukları süreçte aile evi düzenine uyum sağlamakta zorluk yaşadıkları bulunmuştur. Bununla birlikte, katılımcıların pandemi kısıtlamaları sırasında aileleriyle geçirdikleri vaktin artmasıyla birlikte birbirlerini daha yakından tanımaları, maddi açıdan daha rahat hissetmeleri, daha güvende ve konforlu hissetmeleri gibi bazı avantajlı yönleri de ifade ettikleri görülmüştür. Katılımcılar bu süreçte uzaktan eğitim konusunda sıkıntılar yaşadıklarını belirtmişlerdir. Yeni normalleşme dönemi ile birlikte yeniden öğrenim gördükleri şehre dönen üniversite öğrencileri çevreleriyle sosyal ilişki kurmak ve sürdürmekte zorlandıklarını belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this qualitative research is to explore how university students who returned to their hometown due to COVID-19 make sense of their experiences regarding restrictions, distance education process and family life. In addition, the new normalization process experiences of university students returning to the city where they studied were also examined in the study. Participants consisted of eight male and seven female university students who were studying in a different city from their hometown during the COVID-19 pandemic and continuing their distance education at their parents' home. In the interviews conducted within the scope of the research, the Semi-Structured Interview Form and the Personal Information Form prepared by the researcher were used. As a result of the thematic analysis, 22 sub-themes grouped under four themes were extracted from the experiences of the participants. These four themes were named as“Adaptation to restrictions”,“Distance education”,“Life with family”,“New normalization process”. As a result of the research, it was found that university students had difficulty in adapting to the family home order during their stay at the family home due to the COVID-19-induced pandemic. However, it was observed that the participants also expressed some advantageous aspects such as getting to know each other better, feeling more financially comfortable, feeling safer and more comfortable, with the increase in the time they spent with their families during the pandemic restrictions. Participants stated that they had difficulties in distance education in this process. University students who returned to the city where they studied again with the new normalization period stated that they had difficulty in establishing and maintaining social relations with their environment.