The challenges for civil society organizations in the Russian Federation
Sivil toplumun Rusya Federasyonu'nda karşılaştığı zorluklar
- Tez No: 738533
- Danışmanlar: DOÇ. DR. IŞIK KUŞÇU BONNENFANT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrasya Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Rusya'da sivil toplum Sovyetler Birliği döneminden beri pek çok zorlukla karşı karşıya kalmıştır. Sivil toplum, Sovyetler Birliği döneminde komünist rejim ve onu takiben 1991 yılı itibariyle Rusya Federasyonu döneminde kapitalist rejim olmak üzere iki farklı rejim içerisinde faaliyet göstermiştir. Bu tez, Rusya'da sivil toplumun Sovyetler Birliği ve Rusya Federasyonu dönemlerindeki tarihsel gelişimini incelemeyi amaçlamaktadır. 2000'li yıllardan itibaren Rusya Federasyonu devlet başkanları Putin ve Medvedev tarafından yürürlüğe konan sivil topluma yönelik yasal düzenlemeler sonucunda sivil toplumun geçirdiği dönüşümler de ayrıca incelenecektir. Ayrıca bu tez mevcut sivil toplum çerçevesini belirlemeyi ve Batı kapsamlı sivil toplumun neden Rusya örneğine uymadığını, güncel durumun temel taşları ile bağlantılar kurarak açıklamayı amaçlamaktadır. Bu nedenle bu araştırma; sivil toplumda kritik bir rol oynayan ulusal yasama mekanizmalarının ve ulusal Rus yasal çözüm yollarının kritik noktalarını da vurgulamaktadır. Tez yöntem olarak belge araştırma kapsamında yasal çerçeveyi incelemeyi ve medya analizini de (Batı ve Rus medyası) içermektedir.
Özet (Çeviri)
Since the Soviet era, civil society has faced many challenges in Russia. Civil society organizations have particularly been more visible and active since the last years of the Soviet Union. In this thesis, I aim to examine the development of civil society organizations, particularly those with a focus on human rights, in the Russian Federation and the challenges they face. First, I will discuss the historical background of civil society formation during the Soviet Union and in the initial years of the Russian Federation. Then, by analyzing specifically the legislative arrangements concerning civil society under Putin and Medvedev's presidencies, I aim to identify the current civil society framework and problems they encounter. Through my examination, the broader question will be to explain if and why the Western context of the civil society does not fit into the Russian context. This research also highlights the critical pieces of national legislative mechanisms and national Russian legal remedies, which play a crucial role in the development of civil society in Russia. The method used in the thesis is predominantly the critical textual analysis of the legislative framework, together with the analysis of the Western and Russian media.