Zemahşerî'nin âhiret ahvâli hakkındaki görüşleri
Zamakhshari's views about hereafter
- Tez No: 738597
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN ALTINTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmada Mu'tezile'nin son dönem isimlerinden olan Zemahşerî'nin, âhiret ahvâli hakkındaki görüşleri incelenmiştir. Ehl-i sünnet nazarında, Mu'tezile'nin âhirete taalluk eden kabir, haşir, mîzan, sırat, şefaat ve rü'yetullah gibi meseleleri toptan reddettiği düşüncesi hâkim olsa da, müellifin eserlerini incelediğimiz zaman bunun yanlış olduğunu görürüz. Zemahşerî de birçok Mu'tezilî gibi kabir hayatını, mîzânı, sırat ve şefaatin varlığını kabul etmektedir. Her ne kadar zikrettiğimiz hususların keyfiyetleri konusunda bir ihtilaf olsa da toptan reddetme söz konusu değildir. Çalışmamızda, Zemahşeri'nin başta Kelâma ilişkin görüşlerinin muhtasar bir şekilde yer aldığı 'Kitâbü'l- Minhâc' isimli eseri ve Kelâmî görüşlerini de içeren 'el-Keşşaf' isimli tefsirinden faydalanarak müelllifin ahirete taalluk eden konulardaki fikirlerini kaynağından ele aldık.
Özet (Çeviri)
In this study, the views of Zamakhshari, one of the last representatives of Mu'tazilah, about the hereafter were examined. Although the belief in Ahli-sunnah shows that Mu'tazilah rejects the issues related to the hereafter, the grave, the resurrection(hashr), the balance(mîzân), the bridge(sirat), the intercession(shafaah) and viewing of Allah hereafter(ru'yetullah), when we examine the works of the author, we see that this is wrong. Like many Mu'tazilites, the Zamakhshari also accepts the existence of the life in the grave, the balance(mîzân), the existence of the bridge(sirat), and the intercession. Although there is a disagreement about the nature of the issues we have mentioned, there is no completely rejection. In our study, we have learned and handled the author's ideas on the issues related to the hereafter by making use of Zamakhshari's work called 'Kitâbü'l- Minhâc', which includes his views on Kalâm in a concise way, and his tafsir called 'Al-Keşşâf', which also covers his perspectives on Kalâm.